Klubbrekord

Klubbrekord - Inomhus

per den 6.9.2016

 
 
Män inomhus
           
60 m 6.78   Christopher Brusenback-93 Flagstaff, AZ 20. 2.15
200 m 21.14   Nil de Oliveira-86 Norrköping 17. 2.13
400 m 47.31   Nil de Oliveira-86 Göteborg/FH 27. 2.11
800 m 1:50.18   Johan Svensson-89 Steinkjer, NOR 11. 2.12
1000 m 2:23.33   Patrik Johansson-72 Berlin, GER 10. 2.95
1500 m 3:37.69   Kalle Berglund-96 Birmingham, GBR 18. 2.17
1 mile 4:10.71   Alexander Söderberg-88 New York, NY 6. 2.10
3000 m 7:51.77   Henrik Skoog-79 Stockholm/G 15. 2.05
5000 m 14:07.07   Alexander Söderberg-88 Allston, MA 28. 1.12
60 m häck 7.73   Henrik Värendh-69 Valencia, ESP 28. 2.98
Höjd 2.26   Patrick Thavelin-70 Borlänge 22. 2.96
Stav 5.50   Carl-Johan Alm-69 Malmö/A 6. 2.93
Längd 7.78   Anders Hoffström-55 Göteborg/Sc 6. 2.82
Tresteg 14.93   Lahcen Sehmi-51 Malmö/K 18. 2.83
Kula (7.26) 20.29   Leif Arrhenius-86 Köpenhamn 13. 2.13
Sjukamp 5.228   Adam Chiguer-91 Norrköping 8. 2.15
      (60 m 7.16; längd 7.19; kula 11.72; höjd 2.11; 60 m häck 8.68; stav 4.05; 1000 m 3:06.84)    
4x200 m 1:27.52   Spårvägen Göteborg/FH 23. 2.14
     

(André Drummond-90, Marvin Tay-90, Mattias Sunneborn-70, Nil de Oliveira-86)

   
4x400 och 4x800 m     Inga noteringar.    
           
Bästanoteringar          
2 miles 8:44.14   Henrik Skoog-79 Glasgow, GBR 18. 2.01
Vikt (15.88 kg) 21.57   Elias Håkansson-92 Clemson, SC 10. 2.17
Diskus 66.90   Daniel Ståhl-92 Tammerfors, FIN 11. 2.17
           
           
Upp
Män 20-22 år inomhus
 
60 m 6.78   Christopher Brusenback-93 Flagstaff, AZ 20. 2.15
200 m 21.81   Thomas Nikitin-82 Malmö/A 26. 1.02
400 m 47.45   Thomas Nikitin-82 Stockholm/G 18. 2.03
800 m 1:50.99   Jan Olszowy-82 Malmö/A 17. 2.02
1500 m 3:49.05   Henrik Skoog-79 Sätra 4. 2.01
1 mile 4:10.71   Alexander Söderberg-88 New York, NY 6. 2.10
3000 m 8:00.73   Henrik Skoog-79 Malmö/A 28. 1.01
5000 m 14:47.59   Alexander Söderberg-88 New York, NY 20. 2.09
60 m häck 7.76   Claes Albihn-71 Göteborg/FH 14. 2.92
Höjd 2.08   Karl Josephson-78 Eskilstuna 14. 2.98
Stav 5.35   Carl-Johan Alm-69 Solna 11. 2.90
Längd 7.49   Ronnie Skiöld-68 Göteborg/FH 4. 2.89
Tresteg 14.63   Patrik Keskitalo-73 Örebro 19. 2.95
Kula (7.26) 19.91   Niklas Arrhenius-82 A F Academy 28. 2.04
Sjukamp 5.115   Andrus Klaar-75 Solna 19. 1.97
      (60 m 7.32; längd 6.81; kula 12.41; höjd 1.91 / 60 m häck 8.92; stav 4.35; 1000 m 2:52.45)    
         
Bästanotering        
Vikt (15.88 kg) 21.54   Elias Håkansson-92 Albuquerque,NM 14. 3.14
Diskus 60.09   Daniel Ståhl-92 Tammerfors, FIN 8. 2.14
         
Upp
Pojkar 18-19 år inomhus
 
60 m 6.94   Leif Jonsson-70 Göteborg/FH 5. 2.89
200 m 21.89   Leif Jonsson-70 Lidingö/B 10. 2.89
400 m 48.69   Thomas Nikitin-82 Eskilstuna 11. 2.01
800 m 1:54.98   Karim Mohammadi-89 Sätra 19. 1.08
1500 m 3:53.64   Kalle Berglund-96 Sätra 1. 2.14
3000 m 8:30.31   Alexander Söderberg-88 Göteborg/FH 24. 2.07
60 häck (100.0) 8.00   Claes Albihn-71 Göteborg/FH 4. 2.89
60 häck (106.7)* 7.98   Claes Albihn-71 Göteborg/FH 16. 2.90
Höjd 2.15   Otto Brinkman-97 (och Sätra 31.1.15) Sätra 24. 1.15
Stav 4.90   Carl-Johan Alm-69 Solna 18. 1.88
  4.90   Carl-Johan Alm-69 Handen 30. 1.88
  4.90   Carl-Johan Alm-69 Karlstad/V 6. 2.88
Längd 6.99   Ronnie Sköld-68 Handen 18. 1.87
Tresteg 14.17   Johan Andersson-89 Eskilstuna 2. 3.08
Kula (6.0) 18.51   Daniel Ståhl-92 Växjö 13. 3.11
Kula (7.26) 17.10   Daniel Ståhl-92 Göteborg/FH 26. 2.11
Sjukamp 4.690   Andrus Klaar-75 Malmö/A 31. 1.93
      (60 m 7.44; stav 3.85; längd 6.01 / 60 häck    
       8.76; höjd 1.91; kula 11.21; 1000 m 2:55.30)    
Bästanotering          
Vikt (15.88 kg) 20.97   Leif Arrhenius-86 Pocatello, ID 5. 3.05
Vikt (11.34 kg) 25.24   Leif Arrhenius-86 Kearns, UT 14. 2.04
 
Upp
Pojkar 16-17 år inomhus
60 m 7.14   Klas Ringdahl-77 Lidingö/B 10.12.94
200 m 22.55   Thomas Nikitin-82 Sätra 3. 2.99
400 m 49.22   Jan Olszowy-82 Malmö/A 28. 2.99
800 m 1:57.76   Jan Olszowy-82 Sätra 3. 2.99
1500 m 3:58.39   Gustav Svedbrant-81 Bollnäs 8. 2.98
60 m häck (91.4) 8.28   Magnus Lindström-67 Malmö/K 20. 2.83
Höjd 2.06   Isak Persson-95 Karlstad 22. 1.12
Stav 4.70   Erik Thorstensson-89 Stockholm/G 2. 2.06
Längd 6.67   Sven A Roman-66 Malmö/K 19. 2.83
Tresteg 14.35   Isak Persson-95 Örebro 15. 1.12
Kula (5.0) 18.49   Leif Arrhenius-86 (5.44 kg) Pocatello, ID 15. 2.03
Sjukamp 4.756   Sebastian Ruthström-97 Växjö/TA 9. 2.14
      (60 m 7.76; stav 4.03; längd 6.20 /    
      60 m häck 8.83; höjd 1.88; kula 13.39; 800 m 2:14.96)    
 
Bästanotering        
Vikt (11.34 kg)* 23.21   Leif Arrhenius-86 Kearns, UT 1. 3.03
         
Upp
Pojkar 15 år inomhus
60 m 7.46   Patrik Lindgren-89 Eskilstuna 20. 3.04
200 m 24.12   Thomas Nikitin-82 Malmö/A 16. 3.97
400 m 54.17   Abdi-Kani Mohamed-84   .99
800 m        
1000 m 2:46.03   Albin Wägmark-01 Sätra 13. 2.16
1500 m 4:16.54   Seyfudin Ahmed-84 Eskilstuna 7. 3.99
3000 m 10:37.35   Christer Sjöberg-81 Lidingö/B 6. 2.96
60 m häck (84.0) 9.23   Erik Thorstensson-89 Karlskrona 29. 2.04
Höjd 1.85   Imran Lernebo-01 Göteborg/FH 6. 2.16
Stav 4.07   Erik Thorstensson-89 Karlskrona 28. 2.04
Längd 6.19   Lucas Christiansen-90 Sätra 15. 1.05
Tresteg 11.31   Viktor Wahlén Diederichsen-98 Malmö/A 9. 3.13
Kula (4.0 kg) 12.92   Mikael Östberg-59   .74
Sjukamp 5.732   Erik Thorstensson-89 Karlskrona 29. 2.04
 

 

  (60 m 7.90; stav 4.07; längd 5.46 /    
      60 m häck 9.23; kula 10.84; 600 m 1:37.50)    
           
Upp
Pojkar 14 år inomhus
 
60 m 7.46   Hussein Al Khawaja-02 Sätra 13. 2.16
200 m 24.05   Hussein Al Khawaja-02 Sätra 6. 2.16
400 m 54.97   Hussein Al Khawaja-02 Lidingö/B 7. 2.16
800 m 2:14.03   Mustafa Magan-82   .95
1000 m 2:46.06   Gustav Gahne-01 Sätra 13.12.15
60 m häck (76.2) 10.05   Viktor Wahlén Diederichsen-98 Sätra 18. 2.12
Höjd 1.86   Imran Lernebo-01 Sätra 13.12.15
Stav 2.65   Youness El Kadmiri-76   .90
Längd (zon) 5.98   Lucas Christiansen-90 Sätra 31. 1.04
Tresteg 10.40   Viktor Wahlén Diederichsen-98 Örebro 20.3.11
Kula (4.0) 10.82   Erik Horne-79   .93
Sjukamp 5.117   Lucas Christiansen-90 Karlstad/V 16. 1.04
      (60 m 7.88; stav 2.62; längd 5.81 / 60 häck    
 

 

   10.17; höjd 1.60; kula 10.50; 600 m 1:36.21)

 

 
4x200 m 1:43.00   Spårvägen Stockholm/G 8. 3.96
      (Nermin Halilovic-82, Jan Olszowy-82,
Andreas Jälmestål-82, Thomas Nikitin-82)
   
           
         
Upp
Pojkar 12-13 år inomhus
60 m 7.47   Hussein Al Khawaja-02 Sätra 13.12.15
200 m        
400 m 76.35   Per Ojala-   .95
800 m 2:40.97   Thomas Ring-77   .89
1000 m          
60 m häck (76.2) 13.11   Niklas Englund-   .90
Höjd 1.40   Per Lenndin-   .73
Stav          
Längd (zon) 4.65   Andreas Jälmestål-82   .94
Tresteg          
Kula (3.0) 9.63   Conny Bergman-61   .73
Trekamp 1.536   Andreas Jälmestål-82   .94
4x200 m 2:08.03   Spårvägen Stockholm/G 8. 3.96
      (Malik Jobe-, Mattias Abrahamsson-, Johan Lidström-, Robin Haglund-)    
           
Upp
Kvinnor inomhus
 
60 m 7.41   Lena Möller-55 Göteborg/Sc 4. 3.84
200 m 23.32   Moa Hjelmer-90 Norrköping 17. 2.13
400 m 52.04   Moa Hjelmer-90 Göteborg/Sc 3. 3.13
800 m 2:01.31   Malin Ewerlöf-72 Stockholm/G 20. 2.97
1000 m 2:38.11   Malin Ewerlöf-72 Stockholm/G 25. 2.99
1500 m 4:09.72   Malin Ewerlöf-72 Paris, FRA 8. 3.97
3000 m 9:38.62   Malin Liljestedt-80 Göteborg/FH 26. 2.11
5000 m 17:19.75   Lisa Wiklund-70 Sätra 22. 1.05
60 m häck 8.27   Elin Westerlund-90 Malmö/A 28. 2.16
Höjd 1.87   Jenny Isgren-78 Sätra 15. 1.06
Stav 4.13   Alissa Söderberg-94 Uddevalla 23. 2.13
Längd 6.71   Erica Jarder-86 Göteborg/Sc 2. 3.13
Tresteg 13.38   Angelica Ström-81 Norrköping 16. 2.13
Kula (4.0) 14.23   Marika Nilsson-65 Lidingö/B 11. 2.86
Femkamp 4.021   Maria Richtnér-73 Sätra 3. 3.02
      (60 m häck 8.66; höjd 1.61; kula 12.83;
längd 5.77; 800 m 2:22.07)
   
4x200 m 1:38.25   Marie Sönnerfors-93, Felicia Berglind-94, Gladys Bamane-89, Moa Hjelmer-90 Örebro/Ty 19. 2.12
Anm.: Inga noteringar på 50 m, 1 mile, 50 m häck, 4x400 m och 4x800 m.
         
Bästanoteringar        
60 yards häck 7.8m   Helena Pihl-55 Provo, UT 8. 3.75
Vikt (9.08 kg) 18.95   Anneli Ståhl-90 Sätra 29.12.12
Diskus 55.65   Heidi Schmidt-93 Växjö/Ti 31. 1.15
           
Upp
Kvinnor 20-22 år inomhus
60 m 7.50   Pia Engström-63 Otaniemi, FIN 12. 2.83
200 m 23.78   Moa Hjelmer-90 Malmö/A 19. 2.12
400 m 52.29   Moa Hjelmer-90 Istanbul, TUR 9. 3.12
800 m 2:05.61   Malin Ewerlöf-72 Stockholm/G 4. 2.92
1500 m 4:16.10   Malin Ewerlöf-72 Stockholm/G 5. 2.92
3000 m 9:44.69   Lena Örn-88 Bollnäs 28. 2.09
60 m häck 8.69   Åsa Carlsson-72 Göteborg/FH 29. 1.94
Höjd 1.80   Anna Alexson-87 Karlstad 24. 1.09
Stav 3.90   Alissa Söderberg-94 Malmö/A 8. 2.14
Längd 6.03   Marie Åhlander-78 Sätra 27. 2.00
Tresteg 13.08   Marie Åhlander-78 Bollnäs 5. 2.00
Kula (4.0) 14.23   Marika Nilsson-65 Lidingö/B 11. 2.86
Femkamp 3.500   Sabina Sandberg-93 Albuquerque, NM 26. 2.15
      (60 m häck 9.27; höjd 1.60; kula 10.19;    
      längd 5.47; 800 m 2:31.28)  
Bästanotering        
60 yards häck 7.8m   Helena Pihl-55 Provo, UT 8. 3.75
Vikt (9.08 kg) 18.95   Anneli Ståhl-90 Sätra 29.12.12
         
Upp
Flickor 18-19 år inomhus
60 m 7.60   Åsa Carlsson-72 Solna 12. 2.91
200 m 24.45   Moa Hjelmer-90 Malmö/A 24. 2.08
  24.45   Moa Hjelmer-90 Bollnäs 1. 3.09
400 m 54.19   Moa Hjelmer-90 Stockholm/G 18. 2.09
800 m 2:32.84   Sabina Sandberg-93 Norrköping 13. 2.11
1500 m 4:42.41   Annika Eriksson-66 Solna 11. 2.84
3000 m 10:46.46   Emma Fogelkvist-95 Sätra 26. 1.13
60 m häck (84.0) 8.99   Zehra Jusupovic-92 Kristianstad 9. 1.11
Höjd 1.75   Sabina Sandberg-93 Norrköping 13. 2.11
Stav 4.13   Alissa Söderberg-94 Uddevalla 23. 2.13
Längd 5.63   Sabina Sandberg-93 Sätra 19. 2.11
Tresteg 11.90   Aina Griksaite-94 Bollnäs 26. 2.12
Kula (4.0) 11.33   Gianna Panavoglou-77 Lidingö/B 14.12.96
Femkamp 3.629   Sabina Sandberg-93 Norrköping 13. 2.11
      (60 m häck 9.35; höjd 1.75; kula 9.58; 
längd 5.55; 800 m 2:32.84)
 
4x200 m        
         
Bästanotering        
Vikt (10 kg) 15.72   Anneli Ståhl-90 Västerås 18. 1.09
         
Upp
Flickor 16-17 år inomhus
60 m 7.82   Gladys Bamane-89 Sätra 11. 2.06
200 m 24.75   Moa Hjelmer-90 Göteborg/FH 25. 2.07
400 m 56.51   Moa Hjelmer-90 Västerås 5. 3.06
800 m 2:19.31   Petra Kjellson-82 Sätra 12.12.99
1500 m 4:57.45   Emma Fogelkvist-95 Bollnäs 26. 2.12
60 häck (76.4) 8.77   Alissa Söderberg-94 Sätra 20. 2.11
Höjd 1.71   Sabina Sandberg-93 Sätra 6. 3.10
Stav 4.10   Alissa Söderberg-94 Göteborg/FH 27. 2.11
Längd 5.62   Åsa Carlsson-72 Solna 11. 2.89
Tresteg 11.14   Sara Kiraly-82 Sätra 9. 4.99
Kula (3.0) 12.79   Camilla Westerlund-85 Eskilstuna 16. 3.02
Femkamp 3.625   Sabina Sandberg-93 Sätra 6. 3.10
      (60 m häck 9.36; höjd 1.71; kula 11.38; längd 5.26; 600 m 1:47.41)    
4x200 m 1:56.73   Spårvägen Stockholm/G 8. 3.96
      (Marja Klingström-, Elinor Klingström-, Johanna Stribrant-, Jenny Andersson-)    
         
         
Upp
Flickor 15 år inomhus
60 m 8.06   Matilda Lindberg-97 Göteborg/FH 4.12.11
200 m 25.60   Moa Hjelmer-90 Sätra 6. 2.05
1000 m 3:10.57   Emma Fogelkvist-95 Norrköping 27. 2.10
1500 m 5:00.6m   Helene Gustafsson-67   .82
60 m häck (76.2) 9.25   Annina Stens-99 Sätra 4. 2.14
Höjd 1.69   Moa Thorstensson-90 Göteborg/FH 27. 2.05
Stav 3.14   Moa Thorstensson-90 Göteborg/FH 27. 2.05
Längd 5.23   Moa Hjelmer-90 Sätra 5. 2.05
Tresteg 10.43   Nicoline Lundin-01 Uddevalla 6. 3.16
Kula (3.0) 11.15   Matilda Lindberg-97 Eskilstuna 6. 1.12
Femkamp 3.117   Annina Stens-99 Väjxö/TA 8. 2.14
 

 

  (60 m häck 9.32; höjd 1.55; kula 10.26;
längd 4.83; 600 m 1:55.39

 

 
Sexkamp* 3.918b   Doreen Namayanja-75 Karlstad/V 3. 2.90
      (60 m häck 9.26; kula 9.82; längd 5.04 /    
      60 m 8.2m; höjd 1.58; 600 m 1:57.64)    
Anm: Glady Bamanes 8.01 (Eskilstuna 20.3.04) ej godkänt pga tvivelaktig tidtagning.
         
         
Upp
Flickor 14 år inomhus
60 m 8.23   Annina Stens-99 Sätra 25. 3.12
200 m 26.85   Moa Hjelmer-90 Sätra 6. 3.04
400 m 64.05   Caroline Cedergren-02 Lidingö/B 7. 2.16
800 m 2:23.3m   Carina Andersson-68   .82
1000 m  3:48.27   Hanna Jonsson-98 Sätra 9.12.12
60 m häck (76.2) 9.75   Doreen Namayanja-75   .89
Höjd 1.57   Sofia Masrour-91 Sätra 20. 2.05
Stav 2.91   Moa Thorstensson-90 Karlstad/V 20. 3.04
Längd (zon) 5.20   Viktoria Gustafsson-84   .98
Längd 4.82   Louise Christiansen-88   .02
Tresteg 10.18   Celina Reichardt-99 Västerås 17. 3.13
Kula 9.15   Annina Stens-99 Nyköping 23. 3.13
Femkamp          
4x200 m 2:00.71   Spårvägen Stockholm/G 8. 3.96
      (Jessica Rydell-, Karin Axelsson-,
Noor Farhan-, Sara Kiraly-82)
   
 
 
Upp
Flickor 12-13 år inomhus
50 m
60 m
200 m
300 m
800 m
1000 m
60 m häck (76.2)
Höjd
Stav
Längd
Tresteg
Kula
Femkamp
Upp