Klubbrekord

 

Klubbrekord - Utomhus

per den 23.8.2017

 
 
Män
           
100 m 10.26   Nil de Oliveira-86 Skara 6. 6.13
200 m 20.53   Nil de Oliveira-86 Sollentuna 27. 6.13
400 m 46.14   Thomas Nikitin-82 Eskilstuna 11. 8.07
800 m 1:46.85   Kalle Berglund-96 Tjeboksary, RUS 21. 6.15
1000 m 2:19.6m   Patrik Johansson-72 Alingsås 1. 9.99
1500 m 3:36.60   Kalle Berglund-96 London, GBR 9. 7.17
1 mile 3:59.21   Patrik Johansson-72 Växjö 10. 8.99
2000 m 5:12.03   Patrik Wallin-66 Stockholm/S 22. 7.85
3000 m 7:55.56   Henrik Skoog-79 Västerås 3. 7.01
5000 m 13:27.01   Henrik Skoog-79 Kassel, GER 8. 6.06
10 000 m 28:46.44   Pär Wallin-55 Helsingfors, FIN 9. 8.86
Halvmaraton 1:03:04   Toby Tanser-68 Las Vegas, NV 9. 2.97
Maraton 2:12:43   Anders Szalkai-70 Austin, TX 18. 2.01
100 km 7:31:43   Anders Szalkai-70 Stockholm 4. 8.13
3000 m hinder 8:25.55   Henrik Skoog-79 Zagreb, CRO 7. 7.03
110 m häck 13.46   Claes Albihn-71 Helsingfors, FIN 27. 8.95
400 m häck 50.91   Thomas Nikitin-82 Västerås 2. 8.08
Höjd 2.24   Patrick Thavelin-70 Karlskrona 10. 8.96
Stav 5.51   Carl-Johan Alm-69 Halmstad 19. 7.92
Längd 7.79   Mattias Sunneborn-70 Gävle 17. 8.02
Tresteg 15.25   Mattias Sunneborn-70 Växjö 4. 7.02
Kula 20.83   Sören Tallhem-64 Sollentuna 2. 7.92
Diskus 71.29   Daniel Ståhl-92 Sollentuna 29. 6.17
Slägga 71.38   Elias Håkansson-92 Tuscaloosa, AL 20. 3.14
Spjut 77.98   Douglas Carlsson-67 Karlskrona 31. 7.90
Tiokamp 8.217   Raimo Pihl-49 Montréal, CAN 30. 7.76
    (100 m 10.93; längd 6.99; kula 15.55;
höjd 2.00; 400 m 47.97 / 110 m häck 15.81;
   
    diskus 44.30; stav 4.40; spjut 77.34; 1500 m 4:28.76)    
4x100 m 40.29   Spårvägen Halmstad 6. 7.13
    (André Drummond-90, Nil de Oliveira-86, Mattias Sunneborn-70, Carl Armfelt-84)    
4x200 m 1:27.6m   Spårvägen Stockholm/S 25. 5.76
    (Peter Jansson-55, Joel Svensson-50, Raimo Pihl-49, Kent Rönn-53)    
4x400 m 3:11.95   Spårvägen Växjö 3. 6.11
    (Mattias Sunneborn-70, Johan Svensson-89, Thomas Nikitin-82, Nil de Oliveira-86)    
4x800 m 7:24.56   Spårvägen Nyköping 7. 6.86
    (Robert Thörn-65, Robert Tollerup-65, Mikael Andersson-64, Örjan Hemström-64)    
4x1500 m 15:21.56   Spårvägen Göteborg/S 31. 5.81
    (Göran Larsson-54, Rauno Koivula-53,
Pär Wallin-55, Christer Larsson-54)
   
         
Bästanoteringar        
300 m 33.64   Thomas Nikitin-82 Göteborg/S 2. 9.03
25 km väg 1:16:47   Jan-Iwar Westlund-53 Landskrona 16.10.82
1500 m hinder 4:03.2m   Sverker Svensson-50 Stockholm/S 26. 5.73
2000 m hinder 5:30.68   Patrik Wallin-66 Västerås 30. 6.88
200 m häck 24.48   Henrik Värendh-69 Enskede 13. 9.94
Spjut (gamla) 86.88   Raimo Pihl-49 Stockholm/S 3. 7.78
Vikt (15 kg) 19.45   Fred Schumacher-61 Lyngby, DEN 20. 7.86
Vikt (15.88 kg) 20.93   Fred Schumacher-61 Los Gatos, CA 18. 1.86
Castorama 3.683   Leif Arrhenius-86 Provo, UT 10. 9.13
    (kula 20.18, spjut 48.22, diskus 62.05, slägga 59.22)    
Femkamp 3.976   Raimo Pihl-49 Göteborg/S 13. 7.74
    (längd 7.18; spjut 76.50; 200 m 22.1m; diskus 44.86; 1500 m 4:34.9m)    
Stafett 1000 m 1:58.44   Spårvägen Stockholm/S 14. 5.85
    (Jari Ketola-65, Sven Jönhagen-60, Magnus Rehn-65, Anders Sjölund-61)    
         
         
         
Upp
Män 20-22 år
100 m 10.44   Christopher Brusenback-93 Claremont, CA 4. 4.15
200 m 21.12   Christopher Brusenback-93 Eagle Rock, CA 9. 5.15
400 m 47.05   Thomas Nikitin-82 Karlstad 7. 8.04
800 m 1:47.16   Kalle Berglund-96 Namur, BEL 25. 5.16
1000 m 2:25.46   Mikael Andersson-64 Eskilstuna/T 9. 8.86
1500 m 3:36.60   Kalle Berglund-96 London, GBR 9. 7.17
1 mile 4:12.27   Johnny Jönsson-73 Alvesta 28. 5.95
2000 m 5:20.15   Örjan Hemström-64 Stockholm/S 22. 7.85
3000 m 7:55.56   Henrik Skoog-79 Västerås 3. 7.01
5000 m 13:49.13   Henrik Skoog-79 Malmö/S 20. 8.01
10 000 m 28:49.99   Pär Wallin-55 Stockholm/S 27. 8.77
Halvmaraton

  1:06:12

  Daniel Woldu-89 (mellantid) Frankfurt, GER 25.10.09
Maraton 2:19:34   Daniel Woldu-89 Stockholm 28. 5.11
2000 m hinder 5:30.68   Patrik Wallin-66 Västerås 30. 6.88
3000 m hinder* 8:30.32   Henrik Skoog-79 Ostrava, CZE 31. 5.01
110 m häck 13.61   Claes Albihn-71 Helsingfors, FIN 29. 8.92
400 m häck 52.62   Konstantin Koutalas-70 Abbotsford, CAN 23. 5.92
Höjd 2.08   Kjell-Christer Fröberg-59 Kvarnsveden 29. 6.80
  2.08   Otto Brinkman-97 Stockholms/S 17. 6.17
Stav 5.35   Carl-Johan Alm-69 Sollentuna 8. 9.91
Längd 7.61   Ronnie Sköld-68 Umeå 14. 6.88
Tresteg 14.92   Ola Rydell-60 Stockholm/S 25. 7.82
Kula (7.26) 19.37   Anders Jönsson (Skärvstrand)-60 Provo, UT 12. 6.80
Diskus (2.0) 66.89   Daniel Ståhl-92 Irvine, CA 3. 5.14
Slägga (7.26) 71.38   Elias Håkansson-92 Tuscaloosa, AL 20. 3.14
Spjut (800) 68.66   Thomas Sandström-75 Lidingö 30. 5.95
Tiokamp 7.467   Sebastian Ruthström-97 Monzón, ESP 2. 7.17
    (11.59; 7.11; 12.82; 1.98; 51.39 / 15.29; 39.81; 4.70; 63.26; 4:50.10)    
4x100 m 41.36   Spårvägen Malmö/S 11. 6.89
    (Jari Virtanen-70, Leif Jonsson-70, Claes Wallberg-69, Ronnie Sköld-68)    
3x400 m 2:31.78   Spårvägen Stockholm/S 28. 5.16
    (Marcus Berggren-96, Andreas Almlöf-95,
Nicklas Holm-97)
   
4x400 m 3:16.19   Spårvägen Stockholm/S 9. 6.85
    (Jari Ketola-65, Anders Möller-63, Lennart Westermark-65, Magnus Rehn-65)    
4x800 m 7:24.56   Spårvägen Nyköping 7. 6.86
    (Robert Thörn-65, Robert Tollerup-65, Mikael Andersson-64, Örjan Hemström-64)    
4x1500 m 15:28.55   Spårvägen Ljusdal 7. 7.85
    (Mats Olsson-63, Mikael Andersson-64, Örjan Hemström-64, Patrik Wallin-66)    
Stafett 1000 m 2:01.14   Spårvägen Uppsala 5. 9.84
    (Anders Claesson-64, Jari Ketola-65, Stefan Nilsson-65, Mikael Andersson-64)    
         
Bästanoteringar        
300 m 33.64   Thomas Nikitin-82 Göteborg/S 2. 9.03
25 km väg 1:20:03   Martin Hafström-57 Ekerö 22. 8.79
200 m häck 24.87   Ronnie Sköld-68 Stockholm/K 21. 9.88
Vikt (15 kg)        
Castorama 3.482   Niklas Arrhenius-82 Orem, UT 4.10.03
    (kula 17.60; spjut 51.81; diskus 59.80; slägga 53.63)    
         
         
Upp
Pojkar 18-19 år
100 m 10.57   Leif Jonsson-70 Gävle 11. 8.89
200 m 21.20   Leif Jonsson-70 Varazdin, YUG 26. 8.89
400 m 47.75   Thomas Nikitin-82 Warszawa, POL 17. 6.01
800 m 1:46.85   Kalle Berglund-96 Tjeboksary, RUS 21. 6.15
1000 m 2:20.63   Kalle Berglund-96 Göteborg/S 5. 9.15
1500 m 3:41.92   Kalle Berglund-96 Göteborg/S 14. 8.15
2000 m 5:12.03   Patrik Wallin-66 Stockholm/S 22. 7.85
3000 m 8:05.15   William Levay-96 Oordegem, BEL 30. 5.15
5000 m 14:01.66   Gustav Svedbrant-81 Kerkrade, NED 3. 6.00
10 000 m 31:36.4m   Lars Hagberg-56 Stockholm/S 25. 9.74
Halvmaraton 1:07:14   Daniel Woldu-89 Stockholm 6. 9.08
Maraton 2:22:09   Martin Hafström-57 Skänninge 22. 5.76
2000 m hinder 5:37.89   Patrik Wallin-66 Eskilstuna 27. 7.85
110 m häck (100.0) 14.30   Claes Albihn-71 Stockholm/S 20. 8.89
110 m häck (106.7) 14.10   Claes Albihn-71 Karlstad 3. 8.90
300 m häck (91.4) 37.31   Claes Albihn-71 Gävle 13. 8.89
400 m häck (91.4)* 53.21   Konstantin Koutalas-70 Gävle 13. 8.89
Höjd 2.05   Mattias Jergmar-70 Kil 21. 5.89
Stav 5.11   Carl-Johan Alm-69 Örebro 15. 7.88
Längd 7.21   Klas Ringdahl-77 Västerås 24. 6.96
Tresteg 14.93   Isak Persson-95 Kristiansand, NOR 16. 8.14
Kula (6.0) 18.40   Daniel Ståhl-92 Mannheim, GER 2. 7.11
Kula (7.26)* 17.01   Niklas Arrhenius-82 Orem, UT 22. 9.01
Diskus (1.75) 63.17   Niklas Arrhenius-82 Provo, UT 28.10.00
Diskus (2.0)* 59.19   Niklas Arrhenius-82 Santiago, CHI 21.10.00
Slägga (6.0) 60.23   Leif Arrhenius-86 (7.26 kg) Tempe, AZ 26. 3.05
Spjut (800) 69.02   Thomas Sandström-75* Eskilstuna 4. 6.94
Tiokamp 7.290   Sebastian Ruthström-97 Göteborg/S 30. 6.16
    (100 m 11.70; längd 6.87; kula 13.12;
höjd 1.95; 400 m 51.95 /
   
    110 m häck 15.24; diskus 42.62; stav 4.45; spjut 61.77; 1500 m 4:55.41)    
4x100 m 42.96   Spårvägen Enskede 2. 6.99
    (Jan Olszowy-82, Johan Ndure-81, Peter Alvarsson-81, Thomas Nikitin-82)    
4x400 m 3:21.14   Spårvägen Värnamo 12. 6.99
    (Peter Alvarsson-81, Abdi Kani Mohamed-84, Thomas Nikitin-82, Jan Olszowy-82)    
3x800 m 5:54.75   Spårvägen Skellefteå 18. 6.00
    (Pär Hillerström-82, David Lindberg-82, Jan Olszowy-82)    
Stafett 1000 m 2:01.20   Spårvägen Stockholm/K 12. 9.00
    (Kim Kangasniemi-82, Fredrik Christiansson-82, Tom Gatsinzi-82, Thomas Nikitin-82)    
         
Bästanoteringar        
300 m 34.55   Thomas Nikitin-82 Enskede 13. 5.01
2 miles 9:37.0m   Pål Hafström-60 Hallunda 6. 9.79
Spjut (gamla) 72.26   Jan Skoog-57 Helsingborg 7. 8.76
         
Upp
Pojkar 16-17 år
100 m 11.12   Thomas Nikitin-82 Kalmar 14. 8.98
200 m 21.93   Thomas Nikitin-82 Sundsvall 15. 8.99
400 m 49.50   Thomas Nikitin-82 Huddinge 10. 9.99
800 m 1:51.98   William Levay-96 Stockholm/S 25. 8.13
1000 m 2:32.98   Jonny Petrén-69   .86
1500 m 3:48.12   William Levay-96 Borås 31. 8.13
2000 m 5:36.37   Jonny Petrén-69 Stockholm/S 23. 7.86
3000 m 8:24.62   William Levay-96 Mölndal 3. 8.13
5000 m 14:36.30   Gustav Svedbrant-81 Stockholm/S 26. 7.98
1500 m hinder* 4:15.79   Jonny Petrén-69 Nice, FRA 4. 6.86
2000 m hinder 6:02.6m   Jonny Petrén-69 Borås 17. 8.86
110 m häck (91.4) 15.07   Magnus Lindström-67 Malmö/S 20. 6.83
110 m häck (100.0)* 14.60   Claes Albihn-71 Gävle 24. 7.88
110 m häck (106.7)* 15.30   Claes Albihn-71 Gävle 22. 7.88
300 m häck (84.0)     Ingen notering bättre än den nedan.    
300 m häck (91.4)* 38.27   Magnus Lindström-67 Sundsvall 18. 8.84
400 m häck (91.4)* 56.27   Claes Albihn-71 Stockholm/S 22. 6.88
Höjd 2.07   Isak Persson-95 Växjö 17. 9.11
Stav 4.71   Erik Thorstensson-89 Uddevalla 29. 7.06
Längd 6.89   Magnus Lindström-67 Stockholm/S 22. 9.84
Tresteg 14.31   Sebastian Ruthström-97 Gävle 8. 8.14
Kula (5.0) 19.43   Leif Arrhenius-86 Malmö/He 17. 8.03
Kula (7.26)* 16.07   Leif Arrhenius-86 Orem, UT 26. 8.03
Diskus (1.5) 63.85   Leif Arrhenius-86 (1.61 kg) Arcadia, CA 12. 4.03
Diskus (2.0)* 53.87   Leif Arrhenius-86 Orem, UT 26. 8.03
Slägga (5.0) 61.50   Leif Arrhenius-86 (5.44 kg) Albuquerque, NM 24. 5.03
Slägga (7.26)* 53.75   Leif Arrhenius-86 Orem, UT 4.10.03
Spjut (700) 53.63   David Sundström-93 Sollentuna 6. 6.09
Spjut (800)* 58.78   Thomas Sandström-75 Stockholm/S 13. 5.92
Tiokamp

6.477

  Joel Ahl-89 Huddinge 31. 7.05
 

 

(110 m häck 17.45; diskus 33.16; stav 3.42; spjut 38.28; 300 m 40.28 /  

 

 

 

(100 m 12.61; längd 5.65; kula 12.54; höjd 1.61; 1000 m 2:58.47)  

 

Tiokamp* 6.790   Magnus Lindström-67 Norrköping 16. 6.84
 

 

(100 m 11.6m; längd 6.48; kula 10.83; höjd 1.90; 400 m 50.1m /  

 

 

 

110 m häck 15.2m; diskus 34.10; stav 3.80; spjut 46.38; 1500 m 4:28.9m)  

 

4x100 m 44.44   Spårvägen Kalmar 15. 6.97
    (Peter Alvarsson-81, Thomas Nikitin-82,
Jan Olszowy-82, Hugo Malm-81)
   
Stafett 1000 m 2:04.46   Spårvägen Sollentuna 3. 9.05
 

 

(Patrik Lindgren-89, Erik Thorstensson-89,  

 

 

 

Ronny Westphal, Daniel Jacksén-88)  

 

3x800 m 6:05.23   Spårvägen Malmö/S 28. 5.17
    (Anton Sjölund-01, Isak Lefvert-00, Tobias Eknor-00)    
Bästanoteringar        
300 m 35.37   Klas Ringdahl-77 Enskede 13. 9.94
200 m häck 25.40   Claes Albihn-71 Stockholm/K 21. 9.88
Spjut (gamla) 71.06   Johnny Rosendahl-54 Visby 2.10.71
Castorama 3.161   Leif Arrhenius-86 Orem, UT 4.10.03
    (kula 15.28; spjut 46.64; diskus 52.50; slägga 53.75)    
3x1000 m 8:06.54   Spårvägen Huddinge 9. 6.84
    (Jan Lindberg-68, Jonny Petrén-69, Niklas Lundqvist-69)    
         
Upp
Pojkar 15 år
80 m 9.48   Imran Lernebo-01 Vellinge 5. 8.16
100 m 11.39   Thomas Nikitin-82 Stockholm/S 12. 9.97
200 m 23.07   Thomas Nikitin-82 Stockholm/S 14. 9.97
300 m 37.10   Imran Lernebo-01 Vellinge 7. 8.16
400 m 52.68   Thomas Nikitin-82 Stockholm/S 20. 9.97
800 m 2:00.49   Abdi Kani Mohamed-84 Sollentuna 29. 5.99
1000 m 2:38.5m   Jonny Petrén-69   .84
1500 m 4:08.65   Jonny Petrén-69 Stockholm/S 15. 9.84
1 mile 4:55.3m   Stefan Nilsson-65   .80
2000 m 6:02.88   Alexander Holmblad-94 Huddinge 9. 8.09
3000 m 8:59.4m   Jonny Petrén-69 Enskede 29. 6.84
1500 m H (76.2) 4:41.13   Mustafa Magan-82 Stockholm/S 12. 9.97
2000 m H* 6:45.0m   Stefan Nilsson-65   .80
80 m häck (84.0) 12.01   Albin Wägmark-01 Enskede 11. 6.16
100 m häck (84.0) 14.37   Erik Thorstensson-89 Skellefteå 1. 8.04
110 m häck (91.4)* 15.00   Magnus Lindström-67 Ljusdal 14. 9.82
300 m häck (76.2) 39.93   Magnus Lindström-67 Sollentuna 21. 8.82
Höjd 1.88   Konstantin Koutalas-70 Stockholm/S 18. 8.85
Stav 4.25   Erik Thorstensson-89 Eskilstuna 7. 8.04
Längd 6.44   Lucas Christiansen-90 Göteborg/U 1. 7.05
Tresteg 13.28   Jan Olszowy-82 Stockholm/S 12. 9.97
Kula (4.0) 15.96   Mikael Östberg-59   .74
Kula (5.5)* 14.93   Leif Arrhenius-86 Orem, UT 22. 9.01
Kula (7.26)* 12.59   Leif Arrhenius-86 Provo, UT 8. 9.01
Diskus (1.0) 57.92   Leif Arrhenius-86 Orem, UT 22.12.01
Diskus (1.5)* 52.49   Leif Arrhenius-86 Halmstad 15. 7.01
Diskus (2.0)* 40.36   Leif Arrhenius-86 Provo, UT 27. 9.01
Slägga (4.0) 46.95   Leif Arrhenius-86 (5.5 kg) Lerum 12. 8.01
Slägga (7.26)* 38.91   Leif Arrhenius-86 Provo, UT 1. 9.01
Spjut (600) 43.75   Carl Sténson-93 Växjö 31. 8.08
Spjut (600; gamla) 51.02   Thomas Sandström-75 Eskilstuna 4. 6.90
Spjut (800) 39.19   Leif Arrhenius-86 Provo, UT 19. 9.01
Åttakamp 5.724   Carl Sténson-93 Kalmar 24. 8.08
    100 m häck 16.06; diskus 33.59; stav 3.76; spjut 39.15 /    
    längd 5.29; kula 10.67; höjd 1.66; 800 m 2:24.97    
Åttakamp* 4.382b   Magnus Lindström-67 Karlskrona 8. 7.82
    (110 m häck 15.7m; diskus 28.24; stav 2.70; spjut 40.46; /    
    längd 5.81; kula 9.26; höjd 1.74; 800 m 2:08.0m)    
4x80 m 36.11 Spårvägen Stockholm/S 29. 5.16
   

(Marcus Hagerud-01, Imran Lernebo-01, Albin Wägmark-01, Hussein Al Khawaia-02)

   
3x800 m 6:23.87   Spårvägen Stockholm/S 28. 5.16
   

(Anton Sjölund-01, Gustav Gahne-01,
Albin Wägmark-01)

   
Upp
Pojkar 14 år
80 m 9.68   Hussein Al Khawaja-02 Visby 10. 9.16
100 m 12.03   Lucas Christiansen-90 Ludvika 11. 9.04
  12.03   Filip Wahlmark-95 Stockholm/S 9. 9.09
200 m 24.28   Thomas Nikitin-82 Västerås 8. 9.96
300 m 38.84   Lukas Christiansen-90 Ludvika 12. 9.04
400 m* 56.47   Peter Siljerud-70   .84
800 m 2:06.63   Jan Olszowy-82 Enskede 17. 8.96
1000 m 2:43.49   Jonny Petrén-69 Huddinge 19. 6.83
1500 m 4:20.19   Jonny Petrén-69   .83
1 mile 4:42.5m   Jonny Petrén-69   .83
2000 m 5:56.24   Mustafa Magan-82 Västerås 8. 9.96
3000 m 9:28.0m   Jonny Petrén-69 Huddinge 1. 7.83
80 m häck (84.4)* 12.56   Konstantin Koutalas-70 Handen 15. 9.84
100 m häck (84.0) 15.5m   Jonas Rosenvik-61 Västerås 27. 9.75
300 m häck (76.2)*        
Höjd 1.76   Konstantin Koutalas-70 Stockholm/S 19. 8.84
  1.76   Fredrik Högström-75 Eskilstuna 9. 9.89
Stav 4.00   Erik Thorstensson-89 Enskede 24. 8.03
Längd 6.03   Lucas Christiansen-90 Västerås 31. 7.04
Tresteg (zon) 11.50   Mikael Källman-80   .94
Kula (4.0) 16.20   Leif Arrhenius-86 Layton, UT 7.10.00
Diskus (1.0) 53.40   Leif Arrhenius-86 Orem, UT 8. 7.00
Slägga (4.0) 51.92   Leif Arrhenius-86 Provo, UT 21.10.00
Spjut (600) 55.66   Conny Bergman-61 Upplands-Väsby 16. 8.75
Sexkamp*

4.386b

  Peter Siljerud-70 Handen 16. 9.84
    (13.05; 5.20; 9.19 / 1.73; 31.38; 2:13.7m)    
Åttakamp        
Niokamp*        
4x80 m 39.47   Spårvägen   29. 5.84
    (Magnus Ingvarsson-70, Peter Siljerud-70, Konstantin Koutalas-70, Markus Blume-70)    
4x100 m 50.4m   Spårvägen   .74
    (Stefan Nilsson-, Conny Bergman-58, Jonas Rosenvik-61, Recep Celik-61)    
3x800 m 6:41.39   Spårvägen   .95
    (Jan Olszowy-82, Niklas Wallbom-, Mustafa Magan-82)    
3x1000 m* 8:31.49   Spårvägen   19. 5.83
    (Niklas Lundqvist-69, Christer Holm-69, Jonny Petrén-69)    
Stafett 1000 m 2:20.2m   Spårvägen   .74
    (Tommy Johansson-, Jonas Rosenvik-61, Conny Bergman-61, Thomas Nilsson-)    
         
Upp
Pojkar 12-13 år
60 m 8.28   Andreas Jälmestål-82   .94
100 m 14.13   Mikael Falk-69 Stockholm/K 27. 8.81
200 m        
300 m        
400 m*        
800 m 2:08.42   Mustafa Magan-82 Stockholm/S 1. 8.95
1000 m 2:47.78   Mustafa Magan-82 Enskede 13. 6.95
1500 m 4:21.77   Mustafa Magan-82 Stockholm/S 2. 8.95
2000 m 6:09.69   Mustafa Magan-82 Enskede 31. 5.95
5000 m 18:28.8m   Mats Lundqvist-65 Visby 11. 7.77
60 m häck (76.2) 10.56   Tim Edberg-   .88
80 m häck (84.4)* 17.0m   Kent Matero-   .76
Höjd 1.52   Peter Falk-70   .82
Stav        
Längd (zon) 4.91   Lucas Christiansen-90   .02
Tresteg (zon)        
Kula (3.0) 11.29   Wilhelm Sigurd-02 Märsta 27.9.15
Diskus (0.6) 44.67   Niklas Arrhenius-82 Enskede .94
Diskus (1.0) 43.34   Leif Arrhenius-86 Provo, UT 30.10.99
Slägga (4.0) 40.56   Leif Arrhenius-86 Provo, UT 13.11.99
Boll (300) 47.06   Niklas Arrhenius-82   .94
Spjut (400)        
Trekamp 2.269   Lucas Christiansen-90   .02
  2.221   Niklas Arrhenius-82   .94
5x60 m 42.65   Spårvägen Stockholm/K 27. 8.81
    (Klas Åkerblom-69, Markus Blume-70, Jens Derwinger-69, Mikael Falk-69)    
4x100 m 55.3m   Spårvägen   .73
    (Staffan Persson-61, Conny Bergman-61, Per Lenndin-61, Recep Celik-61)    
3x800 m 7:26.67   Spårvägen   .94
    (Mustafa Magan-82, Niklas Wallbom-82, Tobias Wallbom-82)    
3x1000 m 9:38.2m   Spårvägen   .73
    (Staffan Persson-61, Per Lenndin-61, Recep Celik-61)    
         
Upp
Kvinnor
100 m 11.52   Lena Möller-57 Stockholm/S 3. 9.83
200 m 23.19   Moa Hjelmer-90 Oslo, NOR 13. 6.13
400 m 51.13   Moa Hjelmer-90 Helsingfors, FIN 29. 6.12
800 m 1:59.44   Malin Ewerlöf-72 Budapest, HUN 20. 8.98
1000 m 2:40.06   Malin Ewerlöf-72 Göteborg/U 24. 8.94
1500 m 4:05.49   Malin Ewerlöf-72 Luzern, SUI 24. 6.97
1 mile 4:25.34   Malin Ewerlöf-72 Bellinzona, SUI 18. 8.97
2000 m   Ingen notering.    
3000 m 9:12.94   Anette Westerberg-60 Stockholm/S 4. 8.88
5000 m 16:16.30   Malin Liljestedt-80 Watford, GBR 12. 6.10
10 000 m 33:56.95   Malin Liljestedt-80 Tammerfors, FIN 3. 9.16
Halvmaraton 1:14:45   Susanne Wallner-61 Mölndal-Kungsbacka 8. 5.97
Maraton 2:37:47   Lilian Magnusson-68 Berlin, GER 30. 9.07
3000 m hinder 10:07.53   Lena Örn-88 Västerås 2. 8.08
100 m häck 13.11   Elin Westerlund-90 Sollentuna 28. 6.16
400 m häck 57.00   Åsa Carlsson-72 Sollentuna 23. 7.95
Höjd 1.90   Christina Nordström-61 Helsingfors, FIN 9. 8.86
Stav 4.21   Alissa Söderberg-94 Sollentuna 10. 6.12
Längd 6.70   Erica Jarder-86 Peking, CHN 27. 8.15
Tresteg

13.82

  Aina Griksaite-94 Kaunas, LTU 3. 6.17
Kula (4.0) 14.81   Marika Nilsson-65 Stockholm/S 23. 8.87
Diskus (1.0) 57.07   Julia Viberg-92 Austin, TX 28. 3.15
Slägga (4.0) 62.44   Karin Engström-83 Västerås 3. 8.08
Spjut (600) 48.45   Jennifer Björklund-95 Södertälje 6. 6.17
Sjukamp 5.917   Annette Tånnander-58 Stockholm/S 8. 7.84
    (14.14; 1.80; 12.75; 25.92 / 5.77; 49.88; 2:19.73)    
4x100 m 44.82   Spårvägen Stockholms/S 28. 5.16
    (Gladys Bamane-89, Isabelle Eurenius-89, Elin Westerlund-90, Moa Hjelmer-90)    
4x200 m 1:39.00   Spårvägen Göteborg/S 31. 5.81
    (Karin Sjöö-62, Cathrin Landholm-57, Nina Persson-59, Pia Engström-63)    
4x400 m 3:42.90   Spårvägen Kalmar 15. 6.97
    (Marika Johansson-70, Malin Ewerlöf-72, Louise Austern-78, Åsa Carlsson-72)    
4x800 m 8:48.97   Spårvägen Kalmar 14. 6.97
    (Louise Wenngren-76, Johanna Jelving-68, Kerstin Carlsson-68, Malin Ewerlöf-72)    
3x1500 m 13:33.18   Spårvägen Huddinge 3. 6.07
    (Lena Melbäck-81, Marlin Brown-75, Flo Jonsson-78)    
Stafett 1000 m 2:18.42   Spårvägen Stockholm/S 28. 5.80
    (Ann-Sofie Åberg-61, Karin Sjöö-62, Catrin Landholm-57, Siw Sörensen-55)    
         
Bästanoteringar        
300 m 39.89   Åsa Carlsson-72 Stockholm/K 13. 5.91
1500 m hinder 4:48.37   Lena Örn-88 Huddinge 29. 7.08
2000 m hinder 6:38.81   Lena Örn-88 Jönköping 25. 5.10
Spjut (gamla) 51.52   Lena Borg-69 Stockholm/K 4. 8.92
Femkamp 4.250   Helena Pihl-55 Götzis, AUT 16. 5.76
    (14.0m; 11.39; 1.76; 5.81; 25.0m)    
Castorama 2.982   Heidi Schmidt-92 Huddinge 27. 9.16
    (11.93; 35.68; 45.89; 38.07)    
3x800 m* 6:48.9m   Spårvägen Stockholm/S 31. 5.78
    (Anette Westerberg-60, Karin Bylund-57, Gunilla Lindh-46)    
Upp
Kvinnor 20-22 år
100 m 11.66   Moa Hjelmer-90 Stockholm/S 24. 8.12
200 m 23.20   Moa Hjelmer-90 Ostrava, CZE 16. 7.11
400 m 51.13   Moa Hjelmer-90 Helsingfors, FIN 29. 6.12
800 m 2:01.33   Malin Ewerlöf-72 Gävle 4. 7.94
1000 m 2:40.06   Malin Ewerlöf-72 Göteborg/U 24. 8.94
1500 m 4:11.67   Malin Ewerlöf-72 Oslo, NOR 9. 6.92
1 mile 4:37.63   Malin Ewerlöf-72 New York, NY 24. 5.92
3000 m 9:31.44   Malin Ewerlöf-72 Ljubljana, SLO 11. 6.94
5000 m 17:25.62   Elina Johansson-89 Göteborg/S 11. 6.11
10 000 m   Ingen notering    
Halvmarathon 1:20:58   Catharina Winberg-64 Stockholm 30. 8.86
Marathon   Ingen notering    
2000 m hinder 6:38.81   Lena Örn-88 Jönköping 25. 5.10
3000 m hinder 10:07.53   Lena Örn-88 Västerås 2. 8.08
100 m häck 13.82   Helena Pihl-55 Vittel, FRA 4. 9.77
400 m häck 57.70   Åsa Carlsson-72 Umeå 16. 8.92
Höjd 1.82   Anna Alexson-87 Kil 9. 8.09
Stav 3.95   Alissa Söderberg-94 Umeå 1. 8.14
Längd 6.05   Nina Persson-59 Skövde 9. 8.81
Tresteg 13.26   Marie Åhlander-78 Göteborg/S 29. 7.00
Kula (4.0) 14.81   Marika Nilsson-65 Stockholm/S 23. 8.87
Diskus (1.0) 56.37   Julia Viberg-92 Umeå 1. 8.14
Slägga (4.0) 57.84   Anneli Ståhl-90 Fort Collins, CO 13. 5.11
Spjut (600) 48.45   Jennifer Björklund-95 Södertälje 6. 6.17
Sjukamp 4.681   Sabina Sandberg-85 Sätra 30. 9.07
    (15.12w/+2.6; 1.61; 10.27; 27.03/+0.2 / 5.43w/+3.3; 34.65; 2:37.03)    
4x100 m 46.82   Spårvägen Karlstad 5. 9.81
    (Karin Sjöö-62, Pia Engström-63, Ann-Sofie Åberg-61, Nina Persson-59)    
4x200 m 1:53.0m   Spårvägen   .72
    (Lotta Bengtson-61, Karin Mark-, Desirée Rindhed-, Ann-Marie Tell-)    
4x400 m 3:59.89   Spårvägen Huddinge 8. 6.96
    (Louise Austern-78, Louise Wenngren-76, Rebecca Ringström-Larsson-77, Jerdanos Habtom-75)    
4x800 m 9:12.96   Spårvägen Huddinge 9. 6.96
    (Louise Austern-78, Ingela Hermansson-75, Louise Wenngren-76, Rebecca Ringström-Larsson-77)    
         
Bästanoteringar        
1500 m hinder 4:48.37   Lena Örn-88 Huddinge 29. 7.08
Spjut (gamla) 49.34   Lena Borg-69 Stockholm/K 26. 5.90
Femkamp 4.250   Helena Pihl-55 Götzis, AUT 16. 5.76
    (14.0m; 11.39; 1.76; 5.81; 25.0m)    
         
Upp
Flickor 18-19 år
100 m 11.80   Pia Engström-63 Stockholm/S 24. 7.82
200 m 23.84   Moa Hjelmer-90 Göteborg/U 29. 8.09
400 m 53.53   Moa Hjelmer-90 Malmö/S 2. 8.09
800 m 2:11.44   Anette Westerberg-60 Stockholm/S 15. 8.79
1500 m 4:33.44   Annika Eriksson-66 Västerås 17. 8.85
3000 m 10:10.22   Sofie Lundén-73 Lidingö 4. 6.91
5000 m 18:45.81 Emma Fogelkvist-95 Stockholm/S 21. 9.13
2000 m H (76.2)   Ingen notering.    
100 m häck (84.0) 14.65   Åsa Carlsson-72 Sollentuna 10. 7.91
300 m häck (76.2) 42.16   Åsa Carlsson-72 Örebro 26. 8.90
400 m häck* (76.2) 58.23   Åsa Carlsson-72 Thessaloniki, GRE 9. 8.91
Höjd 1.71   Erica Jarder-86 Söderhamn 14. 8.05
  1.71   Sabina Sandberg-93 Bernhausen, GER 4. 6.11
Stav 4.21   Alissa Söderberg-94 Sollentuna 10. 6.12
Längd 5.88   Aina Griksaite-94 Göteborg/U 29. 6.13
Tresteg 11.80   Aina Griksaite-94 Uppsala 7. 7.13
Kula (4.0) 10.77   Camilla Westerlund-85 Huddinge 24. 5.03
Diskus (1.0) 37.32   Camilla Westerlund-85 Vellinge 17. 8.03
Slägga (4.0) 55.98   Jessica Mattsson-98 Gävle 11. 8.17
Spjut (600) 39.17   Sophie Jensen-92 Varberg 21. 8.11
Sjukamp 4.766   Sabina Sandberg-93 Sipoo, FIN 19. 6.11
    (14.86; 1.67; 9.09; 26.90 / 5.37; 30.59; 2:25.73)    
4x100 m 48.30   Spårvägen Malmö/S 28. 5.17
    (Amanda Eriksson-00, Saga Berneryd-99, Tilde Tofft-00, Celina Reichardt-99)    
3x800 m 6:53.30   Spårvägen Huddinge 10. 6.84
    (Anne-Marie Gustavsson-66, Helen Gustafsson-67, Annika Eriksson-66)    
Stafett 1000 m 2:17.26   Spårvägen Malmö/S 27. 5.17
    (Amanda Eriksson-00, Tilde Tofft-00, Saga Berneryd-99, Celina Reichardt-99)    
         
Bästanoteringar        
300 m 39.89   Åsa Carlsson-72 Stockholm/K 13. 5.91
Spjut (gamla) 48.90   Lena Borg-69 Karlstad 11. 6.88
         
Upp
Flickor 16-17 år
100 m 12.35   Moa Hjelmer-90 Sollentuna 26. 5.07
200 m 24.19   Moa Hjelmer-90 Göteborg/U 9. 9.07
400 m 54.97   Moa Hjelmer-90 Göteborg/U 8. 9.07
800 m 2:19.7m   Anette Westerberg-60 Stockholm/S 19. 6.76
  2:19.81   Sofie Lundén-73 Helsingborg 7. 7.89
1000 m 3:04.46   Sofie Lundén-73 Visby 18. 6.89
1500 m 4:48.59   Sofie Lundén-73 Nyköping 4. 7.89
3000 m 10:43.53   Emma Fogelkvist-95 Sollentuna 11. 8.12
Halvmaraton 1:40:21   Li Tsai-66   .83
1500 m H (76.2) 5:52.04 Hedvig Leijonhielm-00 Vellinge 7. 8.16
100 m häck (76.2) 14.40   Alissa Söderberg-94 Vellinge 28. 8.11
100 m häck (84.0)* 14.97   Åsa Carlsson-72 Stockholm/K 1. 9.89
300 m häck (76.2) 41.93   Åsa Carlsson-72 Gävle 13. 8.89
400 m häck (76.2) 61.92   Celina Reichardt-99 Tammerfors, FIN 3. 9.16
Höjd 1.67   Sabina Sandberg-93 Sollentuna 6. 6.09
  1.67   Sabina Sandberg-93 Täby 15. 5.10
Stav

4.20

  Alissa Söderberg-94 Vellinge 26. 8.11
Längd 5.74   Amanda Eriksson-00 Gävle 13. 8.17
Tresteg 10.89   Sara Kiraly-82 Huddinge 1. 9.98
Kula (3.0) 12.80   Camilla Westerlund-85 Nynäshamn 10. 8.02
Kula (4.0)* 10.24   Ingela Carlsson-64   .81
Diskus (1.0) 36.18   Camilla Westerlund-85 Sollentuna 1. 6.02
Slägga (3.0)* 48.04   Camilla Westerlund-85 Västerås 3. 8.01
Slägga (4.0) 47.04   Annelie Ståhl-90 Västerås/Ap 27. 7.07
Spjut (600) 36.19   Camilla Westerlund-85 Uppsala 30. 6.02
Sjukamp 4.733   Sabina Sandberg-93 Randers, DEN 13. 6.10
    (100 m häck 14.96; höjd 1.64; kula 10.71; 200 m 27.34 / längd 5.46; spjut 49.98; 800 m 2:31.14)    
4x100 m 48.87   Spårvägen Stockholm/S 29. 5.16
    (Amanda Eriksson-00, Saga Berneryd-99, Tilde Tofft-00,    
    Celina Reichardt-99)    
3x800 m 7:42.00   Spårvägen Stockholm/K 26. 5.83
    (Camilla Alm-67, Marie Ewrelius-67, Helen Gustafsson-67)    
Stafett 1000 m 2:19.05   Spårvägen Stockholm/S 28. 5.16
    (Amanda Eriksson-00, Tilde Tofft-00, Saga Berneryd-99, Celina Reichardt-99)    
         
Bästanoteringar        
300 m 40.15   Åsa Carlsson-72 Enskede 13. 9.89
Spjut (gamla) 43.06   Lena Borg-69 Sollentuna 14. 9.86
         
Upp
Flickor 15 år
80 m 10.64   Hanna Enlund-01 Göteborg/U 2. 7.16
100 m 12.86   Gladys Bamane-89 Huddinge 19. 6.04
200 m 25.67   Moa Hjelmer-90 Stockholm/K 15. 5.05
300 m 40.40   Moa Hjelmer-90 Sollentuna 29. 5.05
400 m 62.55   Helene Gustafsson-67   .82
800 m 2:22.3m   Helene Gustafsson-67   .82
1500 m 4:49.52   Camilla Alm-67 Helsingborg 11. 7.82
2000 m 6:38.89   Emma Fogelqvist-95 Kil 15. 8.10
3000 m 10:24.13   Camilla Alm-67 Stockholm/K 13. 7.82
1500 m hinder 5:48.86 Hedvig Leijonhielm-00 Enskede 29. 8.15
80 m häck (76.2) 12.64 Annina Stens-99 Uppsala 6. 7.14
100 m häck (76.2)* 15.10   Åsa Carlsson-72 Trollbäcken 20. 8.87
300 m häck (76.2) 45.24   Åsa Carlsson-72 Stockholm/K 10. 6.87
400 m häck (76.2)* 74.02   Åsa Carlsson-72 Stockholm/S 5. 8.87
Höjd 1.67   Moa Thorstensson-90 Malmö/S 14. 8.05
Stav 3.30   Moa Thorstensson-90 Göteborg/U 3. 7.05
Längd 5.32   Agnes Ekman-01 Stockholm/S 19. 6.16
Tresteg 10.62   Sofia Masrour-91 Gävle 19. 8.06
Kula (3.0) 11.47   Annina Stens-99 Huddinge 13. 6.14
Diskus (0.6)        
Slägga (3.0) 32.82   Sabina Sandberg-93 Sätra 24. 5.08
         
Spjut (500) 27.20   Åsa Carlsson-72 (600 g-redskap) Visby 14. 6.87
Sexkamp        
         
Sjukamp*

4.108e

  Åsa Carlsson-72 Visby 14. 6.87
    (100 m häck 15.74; höjd 1.57; kula 8.31; 200 m 27.72 / längd 5.02; spjut 27.20; 800 m 2:29.64)    
4x80 m 41.70   Spårvägen Enskede 18. 5.16
      (Agnes Ekman-01, Hanna Enlund-01, Caroline Cedergren-01, Nicoline Lundin-01)    
4x100 m 50.75   Spårvägen Stockholm/S 13. 6.04
    (Gladys Bamane-89, Sofia Johansson-Örtegren-89, Moa Thorstensson-90, Moa Hjelmer-90)    
3x800 m* 7:45.04   Spårvägen   .85
    (Pernilla Zetterman-70, Linda Fundin-70, Fausta Palumbo-70)    
Stafett 1000 m 2:37.97   Spårvägen   .85
    (Marita Bjurhem-70, Lena Borg-70, Fausta Palumbo-70, Linda Fundin-70)    
         
Bästanotering        
Spjut (gamla) 34.60   Lena Borg-69 Stockholm/S 29. 9.84
         
Upp
Flickor 14 år
80 m 10.12   Ella Sjöblom-02 Göteborg/U 2. 7.16
100 m 12.84   Moa Hjelmer-90 Enskede 21. 8.04
200 m 26.13   Moa Hjelmer-90 Göteborg/S 6. 7.04
300 m 40.56   Ella Sjöblom-02 Göteborg/U 3. 7.16
400 m 61.56   Annika Holmblad-69 Sollentuna 5. 9.82
800 m 2:15.07   Carina Andersson-68 Karlstad 12. 9.82
1000 m        
1500 m 4:50.70   Carina Andersson-68 Uppsala 4. 7.82
2000 m 7:10.53   Anna Elffors-76 Mora 9. 9.90
80 m häck (76.2) 12.64   Annina Stens-99 Stockholm/S 29. 9.85
100 m häck (84.0)* 18.33   Susanne Möller-71 Stockholm/S 29. 9.85
Höjd 1.61   Doreen Namayanja-75 Spånga 16. 9.89
Stav 2.90   Moa Thorstensson-90 Ludvika 12. 9.04
Längd 5.11   Moa Hjelmer-90 Göteborg/U 3. 7.04
Tresteg   Ingen notering    
Tresteg (zon)* 10.18   Viktoria Gustafsson-84   .98
Kula (3.0) 10.57   Doreen Namayanja-75 Köpenhamn, DEN 5.89
Diskus (0.6) 27.44   Lisa Eek-76 Trollbäcken 14. 7.90
Slägga (3.0) 25.32   Sabina Sandberg-83 Sollentuna 27. 5.07
Spjut (400) 28.30   Carina Nilsson-60   .74
Sexkamp* 3.546   Doreen Namayanja-75 Västerås 18. 6.89
    (12.84; 1.55; 14.62 / 4.80; 9.26; 3:09.73)    
4x80 m 42.62   Spårvägen   .90
    (Helena Gissle-76, Anna Elffors-76, Lisa Eek-76, Sara Wennerfjord-76)    
4x100 m 55.6m   Spårvägen   .74
    (Åsa Järlid-60, Åsa Hejdenberg-60, Tarja Välimaa-60, Catrin Hultgren-60)    
3x600 m 6:12.19 Spårvägen Sätra 15. 5.13
    Liva Gustafsson-01, Smilla Szalkai-01, Fanny Ekskog Oliva-01    
3x800 m* 7:22.45   Spårvägen   .81
    (Helen Gustafsson-67, Camilla Alm-67, Annika Holmblad-69)    
Stafett 1000 m 2:40.8m   Spårvägen   .74
    (Catrin Hultgren-60, Tarja Välimaa-60, Carola Östberg, Åsa Järlid-60)    
         
Upp
Flickor 12-13 år
60 m 8.55   Frida Helleberg-   .01
80 m* 11.1m   Carina Andersson-   .82
  11.1m   Kristina Green-   .82
100 m* 13.73   Louise Christiansen-88   .00
200 m        
400 m 63.88   Annika Holmblad-69 Stockholm/S 26. 9.81
800 m 2:29.10   Annika Holmblad-69   .81
1000 m        
1500 m        
3000 m        
60 m häck (76.2) 11.5m   Evelina Hellenberg-   .99
Höjd 1.51   Frida Bergmark-80   .92
  1.51   Moa Thorstensson-90 Enskede 8.03
Stav 2.75   Moa Thorstensson-90 Stockholm/K 9. 9.03
Längd (zon) 4.66   Annika Holmblad-69   .81
Tresteg        
Kula (3.0) 9.93   Fredrika Westin-   .83
Boll (300) 41.66   Frida Bergmark-   .92
Spjut        
Trekamp 2.257   Louise Christiansen-   .00
5x60 m 43.9m   Spårvägen   .82
    (Annika Karlsson-, Åsa Lönnkvist-, Viveka Holm-, Fausta Palumbo-)    
4x100 m 57.7m   Spårvägen   .74
    (Catharina Linder-, Marie Johansson-, Ann-Charlotte Ehnbom-, Karin Sjöö-62)    
3x800 m* 7:55.3m   Spårvägen   .82
    (Fausta Palumbo-, Pernilla Zetterman-, Viveka Holm-)    
Upp