Svenska Cupen grupp A

På Kristinebergs IP i Stockholm, 15 maj 2005
Arrangör: Spårvägens FK
Tävlingsledare: Jan Kowalski
Väder: Sol, ca 17 grader och byig vind

Män
1) Gefle IF 62
2) Hammarby IF 60
3) Huddinge AIS 56
4) Upsala IF 47
5) Väsby IK 38
Falu IK ej start

   
M
100 M 2005-05-15 Vind: -1,7 1 Lenny Martinez 78 Hammarby IF 11.53 2 Andreas Andersson 87 Upsala IF 11.59 3 Henrik Eklund 85 Huddinge AIS 11.62 Sorena Aghili 81 Väsby IK Ej start Robert Fält 77 Gefle IF Diskv. F.4.3.11
M
200 M 2005-05-15 Vind: +0,9 1 Brian Sulusi-Sjö 77 Gefle IF 22.57 2 Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS 22.76 3 Patrick Rosenkrantz 86 Hammarby IF 23.05 4 Daniel Arenhage 87 Upsala IF 24.41 5 Joacim Andersson 89 Väsby IK 24.76
M
400 M 2005-05-15 1 Fredrik Karlsson 78 Hammarby IF 50.60 2 Leo Silvén Möller 88 Huddinge AIS 52.12 3 Johan Szabo 81 Väsby IK 52.50 4 Magnus Josefsson 78 Gefle IF 52.68 5 Christian Sonehag 88 Upsala IF 56.17
M
800 M 2005-05-15 1 Rickard Pell 79 Hammarby IF 1.58.45 59,12 2 Emil Albrektsson 87 Upsala IF 2.02.99 60,65 3 Mathias Erkkilä 89 Gefle IF 2.03.48 59,86 4 Fredrik Rosengren 86 Huddinge AIS 2.13.17 61,80 Mathias Amnéus 80 Väsby IK Bröt 60,91
M
1500 M 2005-05-15 1 Johan Walldén 87 Gefle IF 4.22.64 2 Per Synnerman 71 Hammarby IF 4.23.20 3 Hans Bärring 76 Väsby IK 4.39.17 4 Mikael Mattsson 79 Upsala IF 4.42.40 5 Pontus Werbelow 89 Huddinge AIS 4.49.40
M
5000 M 2005-05-15 1 Daniel Norberg 78 Hammarby IF 15.57.42 9,30,27 2 Henrik Åkerlund 86 Huddinge AIS 16.15.01 9,30,12 3 Anders Hallberg 81 Gefle IF 16.41.41 9,53,85 4 Mathias Moenne Loccoz 78 Väsby IK 16.44.67 9,54,19 5 Tommy Vikman 76 Upsala IF 17.35.94 10,23,44
M
110 M HÄCK 2005-05-15 Vind: -2,4 1 Magnus Norberg 79 Huddinge AIS 15.18 2 Andreas Andersson 87 Upsala IF 16.10 3 Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK 16.15 4 Ruben Kiefer 74 Gefle IF 16.23 5 Jonathan Eklund 88 Hammarby IF 16.95
M
400 M HÄCK 2005-05-15 1 Magnus Norberg 79 Huddinge AIS 55.45 2 Johan Klinteskog 81 Hammarby IF 58.50 3 Tobias Thor 88 Upsala IF 60.63 4 Tobjörn Höglund 90 Gefle IF 61.80 Magnus Krantz 88 Väsby IK Ej start
M
3000 M HINDER 2005-05-15 1 Johan Lindberg 80 Upsala IF 9.27.08 2 Oskar Kanmert 84 Hammarby IF 9.36.03 3 Jan Amneus 79 Väsby IK 9.42.34 4 Marcus Liwing 89 Gefle IF 10.19.85 5 Andreas Nylander 80 Huddinge AIS 12.42.51
M
HÖJDHOPP 2005-05-15 1 Per Nordlund 69 Upsala IF 200 2 Ruben Kiefer 74 Gefle IF 196 3 Joel Thorén 87 Hammarby IF 187 4 Patrik Sjöbom 86 Huddinge AIS 187 5 Johan Andersson 89 Väsby IK 187
M
STAVHOPP 2005-05-15 1 Tommy Sarenbrant 71 Väsby IK 416 2 Patrik Melin 71 Gefle IF 416 3 Martin Lundqvist 86 Huddinge AIS 416 4 Jonas Elgered 87 Hammarby IF 380 5 Martin Stenman Andersson 87 Upsala IF 340
M
LÄNGDHOPP 2005-05-15 1 Per Nordlund 69 Upsala IF 668 +0,4 2 Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK 663 -0,4 3 Robert Fält 77 Gefle IF 661 -0,8 4 Erik Nordström 86 Hammarby IF 659 +1,2 5 Martin Lundqvist 86 Huddinge AIS 636 -2,8
M
TRESTEG 2005-05-15 1 Henrik Sahlström 77 Gefle IF 1395 -0,3 2 Richard Andersson 87 Upsala IF 1344 +1,4 3 Lars Häggberg 65 Huddinge AIS 1337 +0,2 4 Henrik Attersand 84 Hammarby IF 1327 +1,3 5 Johan Andersson 89 Väsby IK 1292 -1,2
M
KULA 2005-05-15 1 Jimmy Nordin 79 Gefle IF 1927 2 Håkan Andersson 76 Väsby IK 1629 3 Linus Bernhult 75 Huddinge AIS 1452 4 Dejan Mirkovic 78 Hammarby IF 1257 5 Petras Souvatzis 70 Upsala IF 1057
M
DISKUS 2005-05-15 1 Linus Bernhult 75 Huddinge AIS 4925 2 Anders Larsson 66 Gefle IF 4879 3 Thomas Hirvonen 80 Väsby IK 4001 4 Johan Levin 70 Upsala IF 3577 5 Dejan Mirkovic 78 Hammarby IF 3313
M
SLÄGGA 2005-05-15 1 Robert Alnerot 84 Gefle IF 5942 2 Magnus Mårtensson 71 Hammarby IF 4920 3 Joakim Stenman 84 Huddinge AIS 4764 4 Thomas Hirvonen 80 Väsby IK 3873 5 Urban Gustafsson 69 Upsala IF 3451
M
SPJUT 2005-05-15 1 Mattias Eriksson 80 Huddinge AIS 7617 2 Patrik Melin 71 Gefle IF 6044 3 Joel Thorén 87 Hammarby IF 5467 4 Johan Levin 70 Upsala IF 5399 5 Janne Ronkainen 71 Väsby IK 5388
M
4X100 M 2005-05-15 1 Hammarby IF 43.15
Lenny Martinez, Patrik Rosencrantz,
Erik Nordström, Mikael Thulin 2 Gefle IF 43.85
Patrik Melin-71, Brian Sulusi-Sjö-77,
Ruben Kiefer-74, Robert Fält-77 3 Huddinge AIS 44.43
Daniel Bergström, Alexander Nordkvist,
Henrik Eklund, Daniel Hillgren 4 Väsby IK 45.22
Joacim Andersson, Johan Andersson,
Lasse Ohtamaa, Sorena Aghili Upsala IF Diskv. F.4.15.14
Richard Andersson, Tobias Thor,
Daniel Arenhage, Andreas Andersson Kvinnor 1) Spårvägens FK 79 2) Huddinge AIS 74 3) Gefle IF 66 4) Hammarby IF 59 5) Turebergs FK 51 6) Täby IS 48
K
100 M 2005-05-15 Vind: -0,1 1 Mariama Sambou 88 Huddinge AIS 12.12 2 Maria Teilman 86 Hammarby IF 12.47 3 Petra Larsson 90 Gefle IF 12.61 4 Gladys Bamane 89 Spårvägens FK 12.61 5 Therese Hammarlund 77 Turebergs FK 13.09 6 Linn Gunnarsson 91 Täby IS 13.35
K
200 M 2005-05-15 Vind: -0,8 1 Mariama Sambou 88 Huddinge AIS 25.21 2 Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK 25.67 3 Sofia Hellberg Jonson 89 Hammarby IF 26.38 4 Caroline Enberg 87 Täby IS 26.62 5 Therese Hammarlund 77 Turebergs FK 26.87 6 Lina Nätterlund 88 Gefle IF 27.10
K
400 M 2005-05-15 1 Nadja Petersen 78 Huddinge AIS 56.40 2 Maria Teilman 86 Hammarby IF 57.83 3 Malin Kemi 75 Spårvägens FK 59.06 4 Linnéa Halvarson 88 Turebergs FK 59.34 5 Anna Berg 88 Täby IS 60.09 6 Elin Pöllä 91 Gefle IF 60.57
K
800 M 2005-05-15 1 Flo Jonsson 78 Spårvägens FK 2.08.81 62,78 2 Ida Lindström 86 Täby IS 2.10.58 62,67 3 Cecilia Höglund 81 Gefle IF 2.22.41 64,38 4 Paulina Engfors 90 Hammarby IF 67,36 Tid saknas 5 Mimmie Enström 71 Huddinge AIS 2.33.75 74,50 6 Helena Haponen 89 Turebergs FK 2.38.75 70,60
K
1500 M 2005-05-15 1 Lena Melbäck 81 Spårvägens FK 4.51.38 2 Sara Sjöqvist 89 Täby IS 4.53.68 3 Erika Fyrvall 87 Turebergs FK 4.58.41 4 Jessica Wiking 87 Hammarby IF 5.03.34 5 Monika Kingstedt 64 Huddinge AIS 5.19.95 6 Jessika Enlund 89 Gefle IF 5.54.49
K
5000 M 2005-05-15 1 Lisa Wiklund 70 Spårvägens FK 17.33.03 10,26,54 2 Johanna Bjermkvist 83 Huddinge AIS 18.39.50 10,55,04 3 Sandra Hielm 82 Turebergs FK 20.32.74 12,14,31 4 Linda Johannsen 88 Täby IS 21.11.71 12,14,36 5 Maria Ehlin Kolk 88 Hammarby IF 21.26.86 12,33,11 6 Jennie Andersson 83 Gefle IF 22.16.45 13,09,26
K
100 M HÄCK 2005-05-15 Vind: -0,3 1 Lina Quick 80 Gefle IF 14.18 2 Camilla Kramar 86 Huddinge AIS 14.40 3 Åsa Carlsson 72 Spårvägens FK 14.63 4 Fatima Makakala 89 Hammarby IF 14.96 5 Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK 14.99 6 Sara Voltaire 84 Täby IS 17.77
K
400 M HÄCK 2005-05-15 1 Nadja Petersen 78 Huddinge AIS 61.28 2 Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK 62.27 3 Marlin Brown 75 spk Spårvägens 65.14 4 Elin Martinsson 88 Gefle IF 65.59 5 Sara Voltaire 84 Täby IS 67.27 6 Elina Nylander 87 Hammarby IF 71.98
K
1500 M HINDER 2005-05-15 1 Rebecca Ringström 77 Spårvägens FK 5.03.12 2 Ann Johansson 85 Täby IS 5.05.30 3 Cecilia Norrbom 88 Turebergs FK 5.21.39 4 Sofie Erenlöf 89 Gefle IF 5.42.43 5 Linnea Lord 89 Hammarby IF 5.51.05 6 Linda Ekberg 76 Huddinge AIS 6.05.90
K
HÖJDHOPP 2005-05-15 1 Jenny Isgren 81 Spårvägens FK 173 2 Helena Redborg 83 Turebergs FK 170 3 Emelie Arvidsson 87 Hammarby IF 163 4 Frida Linde 90 Täby IS 163 5 Emma Allvin 81 Gefle IF 154 6 Pia Nilsson 86 Huddinge AIS 147
K
STAVHOPP 2005-05-15 1 Klara Persson 80 Spårvägens FK 380 2 Jessica Gustavsson 87 Gefle IF 280 3 Petra Kapell 67 Hammarby IF 260 4 Therese Kollin 90 Täby IS 230 5 Malin Rosenberg 84 Huddinge AIS 230 6 Sara Dahlström 88 Turebergs FK 200
K
LÄNGDHOPP 2005-05-15 1 Lina Quick 80 Gefle IF 569 +1,8 2 Emelie Arvidsson 87 Hammarby IF 528w +3,7
518 -0,7 3 Erica Jarder 86 Spårvägens FK 495 -1,1 4 Mikaela Westerfalk 86 Huddinge AIS 492 -0,3 490 5 Emelie Haaparanta 88 Täby IS 492 -1,3 474 6 Emma Borg 88 Turebergs FK 485w +2,3
472 -1,7
K
TRESTEG 2005-05-15 1 Angelica Ström 81 Gefle IF 1202 +0,2 2 Edina Shehu 89 Hammarby IF 1181 +0,4 3 Helena Redborg 83 Turebergs FK 1170 +0,4 4 Jenny Isgren 81 Spårvägens FK 1169 -0,8 5 Frida Linde 90 Täby IS 1094 +0,8 6 Frida Lindström 90 Huddinge AIS 1026 +1,1
K
KULA 2005-05-15 1 Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS 1448 2 Annika Larsson 70 Gefle IF 1263 3 Petra Eklund 74 Täby IS 1139 4 Anna-Karin Olsson 75 Turebergs FK 1130 5 Camilla Westerlund 85 Spårvägens FK 1121 6 Jenny Davidsson 88 Hammarby IF 1080
K
DISKUS 2005-05-15 1 Annika Larsson 70 Gefle IF 5052 2 Sara Gruvfält Rosén 74 Huddinge AIS 4564 3 Taina Ståhl 60 Spårvägens FK 3515 4 Lina Karlsson 85 Hammarby IF 3096 5 Monica Hellström 74 Täby IS 3076 6 Linnea Andersson 90 Turebergs FK 1880
K
SLÄGGA 2005-05-15 1 Annika Hjelm 86 Huddinge AIS 5457 2 Madelene Fahlstedt 83 Gefle IF 5193 3 Helena Bombas Holmström 84 Turebergs FK 4213 4 Taina Ståhl 60 Spårvägens FK 3783 5 Sandra Davidsson 87 Hammarby IF 2919 6 Petra Eklund 74 Täby IS 2334
K
SPJUT 2005-05-15 1 Annika Petersson 79 Gefle IF 5118 2 Katarina Eklöf 74 Huddinge AIS 4307 3 Kajsa Bergqvist 76 Turebergs FK 3680 4 Camilla Westerlund 85 Spårvägens FK 3658 5 Jenny Davidsson 88 Hammarby IF 3149 6 Karin Jernberg 76 Täby IS 2720
K
4X100 M 2005-05-15 1 Huddinge AIS 48.78
Helena Norberg, Camilla Karmar,
Mikaela Westerfalk, Mariama Sambou 2 Hammarby IF 49.44
Fatima Makakala, Maria Teilman,
Sofia Hellberg-Jonsen, Camilla Carls 3 Spårvägens FK 49.53
Glady Bamane, Sofia Johansson-Örtegren,
Moa Hjelmer, Åsa Carlsson 4 Täby IS 50.09
Emelie Haaparanta, Frida Linde,
Sara Voltaire, Caroline Enberg 5 Turebergs FK 50.67
Emma Borg, Therese Hammarlund,
Jennie Hurkmans, Linn Ericsson 6 Gefle IF 51.52
Elin Pöllä, Petra Larsson,
Angelica Ström, Lina Quick