SPÅRVÄGENS

SÄSONGSAVSLUTNING                                      7 september 2004

 

Plats: Kristinebergs IP, Sthlm

Arrangör: Spårvägens FK

Tävlingsledare: Åke Ruus

Resultatlista: Teresa Nikitin

 

                                               

 

                                                TREKAMP F12

 

Distriktsmästerskap

1.  Ida Schmidt ­92                 Tyresö FK                              2.621 p

2.  Emelie Larsson ­92            Huddinge AIS                         2.415

3.  Amanda Gårdlund ­92       Huddinge AIS                         2.263

 

För övriga resultat hänvisas till en särskild poängtablå.

 

                                                60 m

Heat 1                                                                                     vind +1,4

1.     Ida Schmidt ­92                Tyresö FK                              8.77

2.     Daniella Tsoumani ­92     Järva FK                                 9.02

3.     Amanda Gårdlund ­92      Huddinge AIS                         9.22

4.     Joy Haegermark ­92         Huddinge AIS                         9.28

5.     Amanda Murua ­93          Hässelby SK                           9.67

6.     Erika Sunnerskog ­92       Hässelby SK                           10.42

7.     Isabella Wahlund-Han ­92Ingarö IF                                 10.51

 

Heat 2                                                                                     vind +0,8

1.   Sandra Knezevic ­92        Huddinge AIS                         8.57

2.  Alexandra Carlsson ­92     IFK Tumba                             9.01

3.  Hanna Eriksson-Wiita ­92 Ingarö IF                                 9.72

4.  Victoria Ricknell ­93         Huddinge AIS                         10.08

5.  Elisabeth Åkerblom ­92    Ingarö IF                                 10.35

6.  Selina Lundin ­93              Hässelby SK                           10.42

7.  Angelica Ciucci ­93           Hässelby SK                           10.76

 

Heat 3                                                                                     vind +0,9

1.  Emelie Larsson ­93            Huddinge AIS                         8.93

2.  Fredrika Hartzell ­93         Ingarö IF                                 9.07

3.  Lisa Berg ­93                     Huddinge AIS                         9.11

4.  Julia Edén ­93                    Huddinge AIS                         9.51

5.  Jenny Johansson ­93         Hässelby SK                           9.65

6.  Marie Oscarsson ­93         Hässelby SK                           9.73

 

Heat 4                                                                                     vind ­0,3

1.  Michelle Frey Westen 92  Hanvikens SK                         9.08

2.  Linnéa Rosenberg ­92        IFK Tumba                             9.10

3.  Sana Rehman ­92               IFK Tumba                             9.36

4.  Malin Mulder ­92             Hanvikens SK                         9.57

5.  Josefine Larsson ­93         Huddinge AIS                         9.93

6.  Nikki Lindberg ­93            Ingarö IF                                 11.71

 

 

 

                                    LÄNGDHOPP ZON                                                 vind

 

1.     Sandra Knezevic ­92              Huddinge AIS             4.43                 +0,3

2.     Emelie Larsson ­92                 Huddinge AIS             4.30                 +0,7

3.     Ida Schmidt ­92                      Tyresö FK                  4.25                 +1,0

4.     Amanda Gårdlund ­92            Huddinge AIS             4.18                 +0,4

5.     Michelle Frey Westen ­92     Hanvikens SK             4.14                 +0,7

6.     Daniella Tsoumani ­92           Järva FK                     4.12                 +0,6

7.     Lisa Berg ­93                          Huddinge AIS             4.07                 +1,0

8.     Fredrika Hartzell ­93              Ingarö IF                     4.04                 +1,2

9.     Linnéa Rosenberg ­92 IFK Tumba                 3.93                 +0,8

10.  Alexandra Carlsson ­92          IFK Tumba                 3.90                 +1.0

11.  Malin Mulder ­92                  Hanvikens SK             3.88                 +0,9

12.  Joy Haegermark ­92               Huddinge AIS             3.83                 +1,8

13.  Sana Rehman ­92                    IFK Tumba                 3.75                 +0,2

14.  Hanna Eriksson-Wiita ­92      Ingarö IF                     3.63                 +0,6

15.  Amanda Murua ­93                Hässelby SK               3.55                 +0,4

16.  Jenny Johansson ­93              Hässelby SK               3.54                 +0,5

17.  Julia Edén ­93                         Huddinge AIS             3.47                 +1,0

18.  Marie Oscarsson ­93              Hässelby SK               3.46                 +0,4

19.  Josefine Larsson ­93              Huddinge AIS             3.46                 +0,7

20.  Selina Lundin ­93                   Hässelby SK               3.45                 +1,2

21.  Victoria Ricknell ­93              Huddinge AIS             3.41                 +0,6

22.  Isabella Wahlund-Hansen ­92Ingarö IF                      3.41                 +0,6

23.  Erika Sunnerskog ­92             Hässelby SK               3.15                 +1,1

24.  Elisabeth Åkerblom ­92         Ingarö IF                     3.07                 +0,8

25.  Angelica Ciucci ­93                Hässelby SK               3.05                 +0,7

26.  Nikki Lindberg ­93                 Ingarö IF                     2.72                 +0,5

 

 BOLL 150 gr

 

1.     Ida Schmidt ­92                      Tyresö FK                  43.06

2.     Emelie Larsson ­92                 Huddinge AIS             37.33

3.     Amanda Gårdlund ­92            Huddinge AIS             37.15

4.     Alexandra Carlsson ­92          IFK Tumba                 35.59

5.     Malin Mulder ­92                  Hanvikens SK             35.24

6.     Josefine Larsson ­93              Huddinge AIS             30.58

7.     Sana Rehman ­92                    IFK Tumba                 29.79

8.     Michelle Frey Westén ­92     Hanvikens SK             29.66

9.     Angelica Ciucci ­93                Hässelby SK               27.48

10.  Linnéa Rosenberg ­92             IFK Tumba                 26.97

11.  Joy Haegermark ­92               Huddinge AIS             24.52

12.  Amanda Murua ­93                Hässelby SK               24.47

13.  Fredrika Hartzell ­93              Ingarö IF                     24.25

14.  Sandra Knezevic ­92              Huddinge AIS             22.72

15.  Julia Edén ­93                         Huddinge AIS             22.05

16.  Daniella Tsoumani ­92           Järva FK                     21.59

17.  Selina Lundin ­ 93                  Hässelby SK               20.93

18.  Lisa Berg ­93                          Huddinge AIS             20.90

19.  Jenny Johansson ­93              Hässelby SK               20.88

20.  Victoria Ricknell ­93              Huddinge AIS             20.62

21.  Marie Oscarsson ­93              Hässelby SK               20.54

22.  Erika Sunnerskog ­92             Hässelby SK               17.93

23.  Hanna Eriksson-Wiita ­92      Ingarö IF                     17.80

24.  Isabella WahlundHansen-92   Ingarö IF                     12.65

25.  Elisabeth Åkerblom ­92         Ingarö IF                     10.99

26.  Nikki Lindberg ­93                 Ingarö IF                     10.74

 

 

TREKAMP P12

     Distriktmästerskap

1.     Arvid Koskinen ­92               Huddinge AIS             2.773 p

2.     Anton Nilsson ­92                 Huddinge AIS             2.293

3.     Fredrik Hansson ­92              Hanvikens SK             2.278

 

För övriga resultat hänvisas till en särskild poängtablå

 

                                                60 m

Heat 1                                                                               vind +0,6

1.     Kristoffer Persson ­92           Tyresö FK                  8.73

2.     Robin Nordqvist ­93              Huddinge AIS             9.57

3.     Andy Fridén Karlström ­93   Huddinge AIS             9.66

4.     Jimmy Lundemo ­92              Hässelby SK               9.72

5.     Emil Mårtensson ­92             Hässelby SK               10.4

Viktor Eriksson ej start

 

Heat 2                                                                               vind +0,6

1.   Anton Nilsson ­92                 Huddinge AIS             9.01

2.   Viktor Järpemo ­93                Hässelby SK               9.70

2.   Carl Sténson ­93                     Huddinge AIS             9.70

3.   Viktor Ellinder ­92                 Hässelby SK               9.86

4.   Sven Lundqvist ­93                Huddinge AIS             10.24

5    Douglas Wentzel ­93              Huddinge AIS             10.31

 

Heat 3                                                                               vind +0,6

1.  David Koskinen ­92                Huddinge AIS             8.61

2.  Fredrik Hansson ­92               Hanvikens SK             8.85

3.  Ioannis Tachmazoglou ­93      Spårvägens FK            9.47

4.  Alexander Lowén ­92              Spårvägens FK            9.77

5.  Björn Bamane ­93                   Spårvägens FK            9.79

6.  Kostas Tziovas ­ 93                Spårvägens FK            10.78

 

 

                                         

 

 

 

 

 

 

LÄNGDHOPP ZON

                                                                                                                                    vind

1.     Arvid Koskinen ­92               Huddinge AIS             4.83                             +0,7

2.     Fredrik Hansson ­92              Hanvikens SK             4.60                             +1,4

3.     Kristoffer Persson ­92           Tyresö FK                  4.53                             +0,7

4.     Anton Nilsson ­92                 Huddinge AIS             4.47                             +0,5

5.     Carl Sténson ­93                     Huddinge AIS             4.02                             +0,5

6.     Andy Fridén Karlström ­93   Huddinge AIS             3.90                             +1,3

7.     Viktor Järpemo ­93                Hässelby SK               3.84                             +1,2

8.     Ioannis Tachmazoglou ­93     Spårvägens FK            3.81                             -0,1

9.     Robin Nordqvist ­93              Huddinge AIS             3.79                             +0,6

10.  Jimmy Lundemo ­92              Hässelby SK               3.75                             +0,4

11.  Douglas Wentzel ­93              Huddinge AIS             3.58                             +0,7

12.  Björn Bamane ­93                  Spårvägens FK            3.49                             +1,2

13.  Viktor Ellinder ­ 92                Hässelby SK               3.34                             -0,2

14.  Alexander Lowén ­93             Spårvägens FK            3.34                             -0,3

15.  Sven Lundqvist ­93                Huddinge AIS             3.33                             +1,3

16.  Emil Mårtensson ­92             Hässelby SK               3.26                             +0,4

17.  Kostas Tziovas ­93                Spårvägens FK            3.09                             +0,5

 

BOLL  150 gr

      1.   Arvid Koskinen ­92               Huddinge AIS             57.33

      2.   Anton Nilsson ­92                 Huddinge AIS             47.49

      3.   Viktor Järpemo ­93                Hässelby SK               44.76

      4.   Carl Sténson ­93                     Huddinge AIS             43.11

      5.   Fredrik Hansson ­92              Hanvikens SK             42.24

      6.  Andy Fridén Karlström ­93    Huddinge AIS             39.48

      7.  Kristoffer Persson ­92            Tyresö FK                  39.36

      8.  Ioannis Tachmazoglou ­93      Spårvägens FK            36.99

      9.  Alexander Lowén ­92              Spårvägens FK            35.42

     10. Emil Mårtensson ­92              Hässelby SK               35.10

     11. Sven Lundqvist ­93                 Huddinge AIS             31.68

     12. Douglas Wentzel ­93               Huddinge AIS             31.02

     13. Jimmy Lundemo ­92               Hässelby SK               31.01

     14. Kostas Tziovas ­ 93                Spårvägens FK            30.32

     15. Björn Bamane ­93                   Spårvägens FK            28.67

     16. Robin Nordqvist ­93               Huddinge AIS             26.60

     17. Viktor Ellinder ­92                  Hässelby SK               16.74

 

 

           

 

                 

 

 

 

 

 

 

                                    200 m

F15/17/K22

 

Heat 1                                                                                                 vind +0,4

1.  Gladys Bamane -89                       Spårvägens FK                        26.96

2.  Caroline Hallén ­ 89                      Hässelby SK                           28.46

3.  Emelina Soto ­89                           IFK Tumba                             29.55

4.  Linnéa Djurling ­90                       IFK Tumba                             31.15

5.  Stefanie Storrank ­90                     IFK Tumba                             32.02

 

Heat 2                                                                                                 vind ­0,2

1.  Sara Bengtsson ­89                        Hässelby SK                           27.97

2.  Johanna Brünteson ­91                 IFK Tumba                             28.71

3.  Maria Persson ­89                         Hanvikens SK                         29.78

4.  Linnéa Wahlund-Hansson ­90       Ingarö IF                                 30.24

5.  Caroline Kihlblom ­90                   IFK Tumba                             31.46

 

Heat 3                                                                                                 +0,2

1.  Heléne Nordqvist ­80                    Täby IS                                   24.87 (utom tävlan)

2.  Maria Ericsson ­85                        Rånäs 4H                                27.21

3.  Louise Christiansen ­88                Spårvägens FK                        28.92

4.  Amina Henainen ­84                     Fredrikshofs FIF                     29.14

 

                                                800 m

F15

1.  Susanna Ramilsson ­ 90                Fredrikshofs IF                       2.31,05

2.  Helena Norrbom ­90                     Turebergs FK                          2.36,66

Sprang tillsammans med P15 o P19

                                   

                                                SVENSK STAFETT

Heat 1

F15/K22

1.  Hässelby SK                                                                                  2.25,77

2.  IFK Tumba (K22)                                                                         2.31,16

3.  Bromma IF                                                                                     2,46,42

 

Heat 2

F17

1.  Mälarhöjdens IK                                                                            2.23,06

2.  Tyresö FK                                                                                     2.29,34

3.  Hässelby SK                                                                                  2.37,16

 

                                                STAV

F15

1.  Moa Thorstensson ­90                             Spårvägens FK                        2.80

F17

1.  Sofie Norrbom ­87                        Duvbo IK                                3.00

 

 

 

 

F19

1.  Lotta Hultin ­85                                        Hässelby SK                           3.50

 

                                                KULA

F15

1.  Johanna Brüntesson ­91                            IFK Tumba                             9.28

2.  Linnéa  Djurling ­90                                  IFK Tumba                             7.92

3.  Stefanie Storrante ­90                                IFK Tumba                             7.27

 

                                                200 m

P15

Heat 1                                                                                                             vind +1,3

1.   Lucas Christiansen ­90                             Spårvägens FK                        24.55

2.   David Flyger ­89                                      Hässelby SK                           27.42

3.   Andreas Jansson ­90                                IFK Tumba                             29.18

Alexander Nordqvist (Huddinge)                    ej start

 

Heat 2                                                                                                             vind +2,0

1.   Daniel Fagerström ­89                              IFK Tumba                             26.47

2.   Sebastian Benchimol ­90                          IFK Tumba                             27.11

David Tholander (Hammarby)                       ej start

 

P17

Heat 1                                                                                                             vind +1,0

1.  Gabriel Thorstensson                                Danderyds SK                        23.66

2.  Tim Gnipe ­88                                          Hässelby SK                           24.87

3.  Alexander Lundholm ­88                           IFK Tumba                             25.04

4.  Gustaf Gillander ­88                                 Hässelby SK                           25.86

5.  Henrik Wehlin ­88                                     Spårvägens FK                        26.11

Calle Lindros (Huddinge), Mads Erik Sörensen (Hässelby), Daniel Jacksen (Spårvägen)

ej start

 

P19/M22                                                                                                         vind +1,9

1.  Thomas Nikitin ­82                                   Spårvägens FK                        22.16

2.  Joel Gustafsson ­83                                  SoIK Hellas                             23.50

3.  Viktor Granholm ­86                                 Spårvägens FK                        23.98

4.  Marcos Valenzuela-Rivera ­84                  Spårvägens FK                        24.24

 

                                                800 m

P15/19

1.  Anders Appeldal ­ 86                               Kungsängens SK                     2.00,52

2.  Christoffer Iversen ­89                              Turebergs FK                          2.11,85

3.  Sandun Andersson ­86                              Fredrikshofs FIF                     2.17,01

4.  Joakim Axnér ­91                                      Hammarby IF                         2.26,44

5.  Jacob Rudhe ­89                                        Hässelby SK                           2.30,91

6.  Viktor Karlsson ­91                                  Hammarby IF                         2.40,22

Alexander Pripp (Hammarby) ej start

 

 

 

                                                SVENSK STAFETT

 

P15/17

1.  IFK Tumba                                                                                                            2.17,47

2.  Ingarö IF                                                                                                    2.37,86

Hässelby SK ­ disk. (slutman slängde pinnen på banan)

 

                                                STAV

 

P15

1.  Erik Thorstensson ­89                              Spårvägens FK                        4.00

2.  Joel Ahl ­ 89                                              Hanvikens SK                         3.10

P17

1.  Jonatan Eklund ­88                                   Hammarby IF                         3.60

Jonas Elgered ­87                                           Hammarby IF                         ej res

 

Utom tävlan MS

1.  Alexander Eriksson ­79                             Spårvägens FK                        4.30

Marcus Lindh                                                 Spårvägens FK                        ej res