Resultat Raka Spåret 2006
Datum: 22 januari 2006
Arena: Sätra friidrottshall
Arrangör: Spårvägens FK
Tävlingsledare: Åke Ruus
Kontrollerad och korrekturläst (23/1 2006)
MS 60m försök        
Heat 1
1 Rafael Askros 81 Ullevi FK 7,06 Final
2 Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK 7,44 Final
3 Andrus Klaar 75 Spårvägens FK 7,56
4 Patrik Melin 71 Gefle IF 7,63
5 Magnus Josefsson 78 Gefle IF 7,76
6 Peter Gabrielsson 62 Huddinge AIS 8,15
Heat 2
1 Joni Jaako 86 GoIF Tjalve 7,24 Final
2 Daniel Bergström 79 Huddinge AIS 7,28 Final
3 David Fridell  83 Spårvägens FK 7,40 Final
4 Daniel Olofsson 84 Hässelby SK 7,71
5 Daniel Persson 88 Gefle IF 7,81
Daniel Hillgren 85 Huddinge AIS Diskv. (felaktig start)
Heat 3
1 Peter Johansson 81 Ullevi FK 7,04 Final
2 Sebastian Öberg 86 Turebergs FK 7,09 Final
3 Magnus Westberg 85 Huddinge AIS 7,24 Final
4 Judel Kibondo 86 Sundbybergs IK 7,66
5 Kostas Bouzanis 83 Hellas SoIK 7,90
6 Henrik Attersand 84 Hammarby IF 8,16
MS 60m final        
1 Peter Johansson 81 Ullevi FK 7,03
2 Sebastian Öberg 86 Turebergs FK 7,08
3 Rafael Askros 81 Ullevi FK 7,15
4 Magnus Westberg 85 Huddinge AIS 7,22
5 Joni Jaako 86 GoIF TJALVE 7,29
6 Daniel Bergström 79 Huddinge AIS 7,31
Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK Ej start
Extralopp
1 Daniel Hillgren 85 Huddinge AIS 7,48
2 Kostas Bouzanis 83 Hellas SoIK 8,00
MS 200m         
C-final
1 Frans Bjellerup 87 Turebergs FK 23,14 3
2 Jonatan Petrè-Brixel 84 Fredrikshofs IF 23,79 4
3 Per-Erik Söderqvist 87 Söderhamns IF 23,91 5
B-final
1 Robert Badas 86 Fredrikshofs IF 24,90 7
2 Simon Fogelberg 91 Turebergs FK 25,38 8
3 Niklas Simonsson 91 Fredrikshofs IF 25,56 9
4 Alex Roslinde 87 Spårvägens FK 25,66 10
A-final
1 Sebastian Öberg 86 Turebergs FK 22,60 1
2 Oleg Kovaljov 80 Hässelby SK 23,08 2
3 Henrik Lembke-Wehlin 88 Spårvägens FK 24,26 6
MS 400m         
E-final
1 Jonathan Berg 88 Hammarby IF 55,54 15 25,47 39.4m
2 Alexander Dangler 88 Hammarby IF 55,63 16 25,52 39.8m
3 Johan Ålund Örbyhus IF 60,21 17 27,58 43.7m
D-final
1 Jonatan Petrè-Brixel 84 Fredrikshofs IF 52,93 10 25,63
2 Markus Åsberg 90 Söderhamns IF 53,87 12 25,35
3 Tobias Ohlson 87 Rånäs 4H 55,27 14 26,04
C-final
1 Calle Lindros 88 Huddinge AIS 50,81 5 23,91 36.9m
2 Mario Krestalica 78 Hässelby SK 50,89 6 23,55 36.4m
3 Gustav J Bjurhammer 89 Rånäs 4H 52,75 9 25,37 38.5m
4 Magnus Josefsson 78 Gefle IF 53,89 13 25,15 38.6m
B-final
1 Gustav Karnebäck 87 Turebergs FK 51,36 7 24,12 37.2m
2 Niclas Rysjö 84 Hammarby IF 51,46 8 24,08 36.9m
3 Mathias Stjernlöf 86 Råby-Rekarne FIF 53,01 11 23,89 37.2m
A-final
1 Mattias Claesson 86 Hässelby SK 47,92 1 22,95 34.9m
2 Mikael Jakobsson 81 IF Göta 48,16 2 22,95 34.9m
3 Johan Kågeman  86 Turebergs FK 49,38 3 23,51 35.8m
4 Mattias Sunneborn 70 Spårvägens FK 49,65 4 23,24 35.4m
MS 800m         
1 Albin Johansson 81 Hässelby SK 1.52.67
2 Andreas Rehnborg 80 Hässelby SK 1.52.93
3 Patrik Andersson 86 Hälle IF 1.56.17
4 Fredrik Björklund 86 Hälle IF 1.56.23
Joni Jaako 86 GoIF Tjalve Bröt (hare)
200 26.7 J Jaako; 400 J Jaako 54.15; 600 1:23.4 A Johansson
MS 1500m         
C-final
1 Brian Buchtrup Nielsen 76 Fredrikshofs IF 4.20.06 19
2 Martin Rohart 83 FK Studenterna 4.20.10 20
3 Oskar Majling 86 Kungsängens SK 4.20.88 21
4 Robin Hedenstedt 88 Spårvägens FK 4.26.30 23
5 Lorenzo Nesi 65 FK Studenterna 4.26.95 24
6 Johan Jonsson 88 Mälarö SOK 4.28.46 26
7 Henok Weldgbriel 89 Tullinge-Tumba FF 4.41.21 27
8 Petri Helminen 64 FK Studenterna 4.46.84 28
9 Joakim Berggren 88 Östhammar FI 4.49.44 29
10 Niclas Ivarsson 83 FK Studenterna 4.49.54 30
400 65.5 J Jonsson; 800 2:27.3 J Jonsson; 1000 2:54.9 J Jonsson; 1200 3:30.7 B Buchtrup
B-final
1 Viktor Hedlöf 86 Rånäs 4H 4.04.71 7
2 Tobias Lundgren 87 Spårvägens FK 4.06.43 9
3 Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK 4.06.44 10
4 Albert Mollén 85 Söderköpings FIK 4.06.95 11
5 Marcus Gustafsson 88 Söderköpings FIK 4.07.53 12
6 Marcus Åberg 88 Söderköpings FIK 4.08.31 13
7 Per Björkman 65 Stockholms FTF 4.09.38 14
8 Henrik Löfås 83 Upsala IF 4.10.45 15
9 Oskar Landin 87 Spårvägens FK 4.11.64 17
10 Tommi Vaara 88 Hellas SoIK 4.18.86 18
11 Anton Danielson 90 Söderköpings FIK 4.21.36 22
12 Martin Stjernlöf 87 Råby-Rekarne FIF 4.27.06 25
400 66.6 A Söderberg; 800 2:12.5 V Hedlöf; 1000 2:45.0 V Hedlöf; 1200 3:17.1 V Hedlöf
A-final
1 Olle Walleräng 85 Hammarby IF 3.50.77 1
2 John Laselle 79 Turebergs FK 3.51.84 2
3 Henrik Skoog 79 Spårvägens FK 3.56.26 3
4 Jörgen Johansson 79 Spårvägens FK 3.58.83 4
5 Yunier Gonzales 78 Cuba 3.59.51 5
6 Patrik Carlsson 88 Rånäs 4H 4.01.74 6
7 Oskar Danielson 88 Söderköpings FIK 4.06.28 8
8 Johan Lindberg 80 Upsala IF 4.11.14 16
Andreas Rehnborg 80 Hässelby SK Bröt (hare)
Rickard Pell 79 Hammarby IF Bröt
400 A 60.8 A Rehnborg; 2:01.5 A Rehnborg; 1000 2:33.9 H Skoog; 1200 3:06.3 O Walleräng
MS 60m häck         
1 Dennis Acson 81 Örgryte IS 8,18
2 Rafael Askros 81 Ullevi FK 8,24
3 Patrik Melin 71 Gefle IF 8,89
4 Andrus Klaar 75 Spårvägens FK 8,96
Extralopp
1 Rafael Askros 81 Ullevi FK 8,14
2 Dennis Acson 81 Örgryte IS 8,28
3 Andrus Klaar 75 Spårvägens FK 9,17
4 Patrik Melin 71 Gefle IF 9,29
MS Höjd         
1 Johan Redborg 81 Turebergs FK 1,97
2 Jesper Granlund 86 Huddinge AIS 1,90
3 Robert Bergqvist 88 Hässelby SK 1,90
4 Niclas Liedberg 88 Spårvägens FK 1,90
5 Patrik Sjöbom 86 Huddinge AIS 1,85
MS Stav         
1 Fredrik Larsson 78 Huddinge AIS 4,83
2 Anders Edvinsson 73 Spårvägens FK 4,73
3 Klas Persson 79 Spårvägens FK 4,63
4 Martin Lundkvist 86 Huddinge AIS 4,53
5 Bo Jacobsson 72 Gotländsk Friidrott 4,33
6 Erik Thorstensson 89 Spårvägens FK 4,33
7= Sergej Nikolajev 73 Hässelby SK 3,83
7= Jonathan Eklund 88 Hammarby IF 3,83
7= Jonas Elgered 87 Hammarby IF 3,83
10 Andrus Klaar 75 Spårvägens FK 3,83
11 Johan Fougman 90 Gefle IF 3,63
12= Joel Ahl 89 Spårvägens FK 3,43
12= Christofer von Seth 88 Huddinge AIS 3,43
Johan Papas 80 Hellas SoIK Utan resultat
Alexander Eriksson 79 Spårvägens FK Utan resultat
MS Längd         
1 Michel Tornéus 86 IFK Tumba 7,27
2 David Fridell  83 Spårvägens FK 6,59
3 Jonathan Söderling 88 Spårvägens FK 6,46
4 Andrus Klaar 75 Spårvägens FK 6,39
5 Judel Kibondo 86 Sundbybergs IK 5,89
6 Daniel Hillgen 85 Huddinge AIS 5,83
MS Tresteg         
1 David Fridell  83 Spårvägens FK 14,19
2 Mladjen Dzakovic 87 Hammarby IF 13,50
3 Niclas Liedberg 88 Spårvägens FK 13,45
4 Henrik Attersand 84 Hammarby IF 12,88
5 Daniel Persson 88 Gefle IF 12,28
6 Jonathan Söderling 88 Spårvägens FK 12,14
MS Kula         
1 Bengt Pettersson 61 Huddinge AIS 13,93
2 Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK 13,79
3 Rasmus Olofsson 84 Hässelby SK 11,77
Patrik Melin 71 Gefle IF Utan resultat
Andrus Klaar 75 Spårvägens FK Utan resultat
KS 60m final        
1 Ellinor Stuhrmann 77 GoIF Tjalve 7,76
2 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby IF 7,94
3 Karolina Busznyák 84 IFK Tumba 8,28
4 Pia Lindström 81 Rånäs 4H 8,39
5 Anna Sunneborn 70 Spårvägens FK 8,42
6 Maria Eriksson 85 Rånäs 4H 8,44
7 Ulrika Jansson 85 Turebergs FK 8,54
Extralopp
1 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby IF 8,06
2 Maria Eriksson 85 Rånäs 4H 8,42
3 Anna Sunneborn 70 Spårvägens FK 8,48
KS 200m         
G-final
1 Ulrika Jansson 85 Turebergs FK 28,06 15
2 Sofia Bejgarn 88 Spårvägens FK 28,12 17
3 Pia Lindström 81 Rånäs 4H 28,31 18
4 Sandra Nicklasson 87 Hammarby IF 29,76 22
F-final
1 Sofie Lindesten  88 Spårvägens FK 27,80 12
2 Linda Ruud 82 Huddinge AIS 27,84 14
3 Anna Sunneborn 70 Spårvägens FK 28,58 19
Elsa Westerlund  89 Turebergs FK Diskv. för linjetramp
E-final
1 Mariam Jeng 90 Turebergs FK 27,59 10
2 Angelica Engberg 89 Hässelby SK 28,10 16
3 Therese Rosèn 88 Väsby IK 29,37 21
4 Anna Aronsson 88 Väsby IK 30,00 23
D-final
1 Maria Eriksson 85 Rånäs 4H 27,52 9
2 Petra Thulin 79 Hammarby IF 27,65 11
3 Camilla Håkansson 87 Hammarby IF 27,81 13
4 Elina Nylander 87 Hammarby IF 29,07 20
C-final
1 Mikaela Grahm 87 Täby IS 27,03 6
2 Sara Bengtson 89 Hässelby SK 27,41 7
3 Karolina Busznyák 84 IFK Tumba 27,50 8
4 Astrid Lönnervall 87 Täby IS 27,33 24
B-final
1 Caroline Enberg 87 Täby IS 26,39 2
2 Gladys Bamane 89 Spårvägens FK 26,42 3
3 Linnea Halvarson 88 Turebergs FK 26,74 5
A-final
1 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby IF 25,66 1
2 Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK 26,60 4
KS 400m         
C-final
1 Lotta Lindsén 90 Turebergs FK 58,12 3 26,95 41.5m
2 Sara Voltaire 84 Täby IS 60,48 7 28,81 44.0m
3 Linnéa Andersson 90 Turebergs FK 62,40 8 28,87 44.4m
B-final
1 Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK 58,96 4 26,89 41.8m
2 Nicole di Zazzo 84 Bollnäs Friidrott 59,26 5 27,65 42.7m
3 Charlotte Johansson 86 IFK Lidingö 59,30 6 27,29 42.5m
A-final
1 Ellinor Stuhrmann 77 GoIF Tjalve 55,27 1 26,11 39.8m
2 Erica Mårtensson 79 IF Göta 55,66 2 26,85 40.4m
KS 800m         
1 Louise Gundert 80 IFK Lidingö 2.09.90
2 Carolina Nylén 79 Täby IS 2.10.01
3 Sofia Öberg 90 IFK Lidingö 2.11.45
4 Magdalena Ottersten 85 Hässelby SK 2.12.43
5 Linda Olsson 81 Falu IK 2.13.38
200 30.9 C Nylén; 400 C Nylén 63.74; 600 1:36.6 C Nylén
KS 1500m         
1 Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H 4.26.86
2 Annika Gerner 75 Spårvägens FK 4.29.02
3 Lena Melbäck 81 Spårvägens FK 4.45.92
4 Erika Fyrvall 87 Turebergs FK 4.52.17
5 Anja Lindberg 76 Spårvägens FK 4.52.76
6 Ann Björklund 71 FK Studenterna 4.53.23
7 Elina Nygren 88 Ärla IF 4.58.83
8 Caroline Rönnlund 86 Huddinge AIS 5.29.39
Marlin Brown 75 Spårvägens FK Bröt (hare)
400 70.5 M Brown; 800 2:21.6 U Johansson, 2:22.0 A Gerner, 2:25.7 L Melbäck; 
1000 2:56.8 U Johansson, 2:57.6 A Gerner, 3:04.5 L Melbäck; 1200 3:32.6 U Johansson
KS 60m häck         
1 Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK 8,70
2 Petra Thulin 79 Hammarby IF 9,41
KS Höjd         
1 Helena Redborg 83 Turebergs FK 1,74
2 Camilla Westerlund 85 Spårvägens FK 1,71
3 Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK 1,65
4 Asal Nagsbandi 87 Väsby IK 1,65
5 Moa Thorstensson 90 Spårvägens FK 1,60
6 Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK 1,45
Erica Jarder 86 Spårvägens FK Utan resultat
KS Stav         
1 Cathrine Larsåsen 86 Namsen FIF 3,86
2 Lisa Wälitalo 82 Umedalen IF 3,53
3 Susanne Meckbach 81 Hellas SoIK 3,33
4 Moa Thorstensson 90 Spårvägens FK 3,23
5 Alissa White 74 Hässelby SK 3,03
6 Jenny Truuberg 82 Spårvägens FK 3,03
7 Jessica Nalin 90 Hässelby SK 2,43
KS Längd         
1 Erica Wall  80 Söderhamns IF 5,43
2 Pia Lindström 81 Rånäs 4H 4,27
KS Tresteg         
1 Angelica Ström 81 Gefle IF 11,93
2 Sofie Lindesten  88 Spårvägens FK 11,13
3 Erica Wall  80 Söderhamns IF 11,00
4 Sofia Bejgarn 88 Spårvägens FK 10,91
KS Kula         
1 Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK 13,13
2 Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK 11,24
3 Nadja Trygg 88 Hammarby IF 8,25
P19 60m försök        
Heat 1
1 Frans Bjellerup 87 Turebergs FK 7,47 Final
2 Henrik Norgren 87 Hammarby IF 7,49 Final
3 Daniel Jacksén 88 Spårvägens FK 7,49 Final
4 Per-Erik Söderqvist 87 Söderhamns IF 7,54 Final
5 Niclas Liedberg 88 Spårvägens FK 7,61 Final
6 Gustaf Gillander 88 Hässelby SK 7,68 7,675 Final
7 Johan Ålund Örbyhus IF 8,00
Heat 2
1 Jonathan Söderling 88 Spårvägens FK 7,51 Final
2 Alexander Lundholm 88 IFK Tumba 7,55 Final
3 Johan Edvinsson 88 Upsala IF 7,68 7,679
4 Henrik Lembke-Wehlin 88 Spårvägens FK 7,73
5 Jonas Elgered 87 Hammarby IF 7,78
6 Alex Roslinde 87 Spårvägens FK 7,93
7 Philip Hêbert-Wegman 88 Hässelby SK 8,28
P19 60m final        
1 Frans Bjellerup 87 Turebergs FK 7,40
2 Henrik Norgren 87 Hammarby IF 7,44
3 Daniel Jacksén 88 Spårvägens FK 7,50
4 Per-Erik Söderqvist 87 Söderhamns IF 7,54
5 Alexander Lundholm 88 IFK Tumba 7,57
6 Gustaf Gillander 88 Hässelby SK 7,58
7 Jonathan Söderling 88 Spårvägens FK 7,58
P19 800m         
1 Yngve Forslin 87 Hässelby SK 2.03.46
2 Sami Tesfaldet 87 Tyresö FK 2.06.22
3 Henrik Jacobsson 88 Rånäs 4H 2.07.66
4 Lars Bålman 87 Hässelby SK 2.30.45
200 29.8 Y Forslin; 400 Y Forslin 61.93; 600 1:34.4 Y Forslin
P19 60m häck         
1 Sebastian Öberg 87 Hammarby IF 8,48
2 Jonathan Eklund 88 Hammarby IF 8,57
3 Johan Edvinsson 88 Upsala IF 8,89
4 Patrik Lythell 87 Hässelby SK 8,96
5 Robert Bergqvist 88 Hässelby SK 9,41
6 Philip Hêbert-Wegman 88 Hässelby SK 10,57
P19 Längd         
1 Gustaf Gillander 88 Hässelby SK 5,57
P19 Kula         
1 Nicklas Eriksson 87 Hellas SoIK 15,79
2 Robert Bergqvist 88 Hässelby SK 11,94
3 Patrik Berg 88 Väsby IK 9,19
F19 60m final         
1 Caroline Enberg 87 Täby IS 8,27
2 Sofie Lindesten  88 Spårvägens FK 8,39
3 Astrid Lönnervall 87 Täby IS 8,40
4 Sofia Bejgarn 88 Spårvägens FK 8,49
5 Frida Olsson 87 Katrineholms SK 8,54
6 Linn Johansson 88 Hammarby IF 8,56
7 Helena Weinz 87 Hammarby IF 8,69
8 Asal Nagsbandi 87 Väsby IK 8,73
Extralopp 
1 Caroline Enberg 87 Täby IS 8,30
2 Astrid Lönnervall 87 Täby IS 8,43
3 Linn Johansson 88 Hammarby IF 8,49
4 Helena Weinz 87 Hammarby IF 8,78
F19 800m         
B-final
1 Elin Källander 88 Hammarby IF 2.40.9 2
A-final
1 Christina Lindblom 87 Hässelby SK 2.21.85 1
Elin sprang tillsammans med F17 B-final. Christina tillsammans med F17 A-final.
F19 Längd         
1 Johanna Wikström 87 Huddinge AIS 5,31
2 Therese Rosén 88 Väsby IK 4,94
3 Linn Johansson 88 Hammarby IF 4,91
4 Sofie Lindesten  88 Spårvägens FK 4,78
5 Helena Weinz 87 Hammarby IF 4,76
6 Sofia Bejgarn 88 Spårvägens FK 4,66
F19 Kula         
1 Anna Wikström 87 IFK Tumba 12,49
2 Jenny Davidsson 88 Hammarby IF 11,40
P17 60m försök        
Heat 1
1 Tobias Sandberg 90 Spårvägens FK 7,49 Final
2 Tobias Biberg 90 Turebergs FK 7,72 Final
3 Johnny Johansson 90 Hässelby SK 7,80 Final
4 Joel Ahl 89 Spårvägens FK 7,82 Final
5 David Flyger 89 Hässelby SK 7,83 Final
6 Simon Fogelberg 91 Turebergs FK 7,84
7 Niklas Ålund 89 Örbyhus IF 8,25
Heat 2
1 Ronny Westphal 89 Spårvägens FK 7,60 Final
2 Andrei Ekholm 89 Hammarby IF 7,63 Final
3 Kim Svensson 89 Spårvägens FK 7,68 Final
4 Joakim Wennberg 90 IFK Lidingö 7,85
5 Didrik Säfstrand 90 Hässelby SK 7,89
6 Niklas Simonsson 91 Fredrikshofs IF 7,96
7 Magnus Jutman 90 Nynäshamn FK 8,21
8 David Westman 90 Hässelby SK 8,82
P17 60m final        
1 Tobias Sandberg 90 Spårvägens FK 7,40
2 Kim Svensson 89 Spårvägens FK 7,55
3 Ronny Westphal 89 Spårvägens FK 7,55
4 Andrei Ekholm 89 Hammarby IF 7,56
5 Tobias Biberg 90 Turebergs FK 7,66
6 Joel Ahl 89 Spårvägens FK 7,73
7 Johnny Johansson 90 Hässelby SK 7,79
8 David Flyger 89 Hässelby SK 7,98
P17 800m         
1 Karim Mohammadi 89 Spårvägens FK 2.01.60
2 Christoffer Iversen 89 Turebergs FK 2.01.93
3 Mattias Karlsson 89 Åsbro GoIF 2.04.14
4 Dan Bergström 89 Huddinge AIS 2.10.72
5 Kristoffer Bergstedt 89 Söderhamns IF 2.14.02
6 David Westman 90 Hässelby SK 2.41.59
200 31.7 M Karlsson; 400 M Karlsson 62.96; 600 1:33.5 M Karlsson
P17 60m häck         
1 Joacim Andersson 89 Väsby IK 9,03
2 Dennis Widmark 90 Hanvikens SK 9,10
P17 Längd         
1 Lucas Christiansen 90 Spårvägens FK 6,32
2 Tobias Sandberg 90 Spårvägens FK 6,19
3 Kim Svensson 89 Spårvägens FK 6,09
4 Viktor Kårelid 89 Hammarby IF 5,55
5 Niklas Ålund 89 Örbyhus IF 5,41
6 Marcus Luode 90 Hammarby IF 4,94
7 Rain Kallaste 89 Hammarby IF 4,60
P17 Kula         
1 Joacim Andersson 89 Väsby IK 10,24
F17 60m försök        
Heat 1
1 Lotta Lindsén 90 Turebergs FK 8,27 Final
2 Pauline Beinö 90 Spårvägens FK 8,42 Final
3 Mariam Jeng 90 Turebergs FK 8,56 Final
4 Lilian Riveros 90 Hässelby SK 8,76
5 Victoria Ivanåva 89 Tullinge-Tumba FF 8,93
6 Malin Edström 90 Hässelby SK 8,95
7 Linnéa Djurling 90 IFK Tumba 9,21
8 Emma J-sson Malmström 90 Hammarby IF 9,59
Heat 2
1 Gladys Bamane 89 Spårvägens FK 8,08 Final
2 Frida Linde 90 Täby IS 8,29 Final
3 Mikaela Lundén 90 Turebergs FK 8,50 Final
4 Linda Sandberg 91 Tyresö FK 8,55 Final
5 Sara Bengtson 89 Hässelby SK 8,57 Final
6 Emilia Forsell 90 Hammarby IF 8,80
7 Elsa Westerlund  89 Turebergs FK 8,89
8 Aline Ngalima 89 Sundbybergs IK 9,10
F17 60m final        
1 Gladys Bamane 89 Spårvägens FK 8,11
2 Frida Linde 90 Täby IS 8,18
3 Sara Bengtson 89 Hässelby SK 8,50
4 Lotta Lindsén 90 Turebergs FK 8,56
5 Mariam Jeng 90 Turebergs FK 8,56
6 Mikaela Lundén 90 Turebergs FK 8,60
7 Linda Sandberg 91 Tyresö FK 8,72
F17 800m         
B-final
1 Klara Bodinsson 90 IFK Lidingö 2.35.2m 6
2 Nathalie Tolvers 90 Hanvikens SK 2.35.7m 7
3 Kristin Öster 90 Hammarby IF 2.37.3m 8
4 Elin Jonsson 90 Hammarby IF 2.41.3m 9
200 41.1 K Bodinson; 400 82.9 K Bodinson; 600 2:02.9 N Tolvers
A-final
1 Lisa Forsberg 89 Falu IK 2.16.75 1
2 Josefine Koskinen 89 Enhörna IF 2.17.54 2
3 Sara Sjöqvist 89 Täby IS 2.18.01 3
4 Johanna Mosell 91 Söderhamns IF 2.21.70 4
5 Josefine Berggren 89 Östhammar FI 2.25.07 5
200 34.4 S Sjöqvist; 400 S Sjöqvist 69.47; 600 1:44.3 S Sjöqvist
F17 60m häck         
1 Fatima Makakala 89 Hammarby IF 8,95
2 Angelica Engberg 89 Hässelby SK 9,91
Sprang tillsammans med kvinnor seniorer.
F17 Längd         
1 Fatima Makakala 89 Hammarby IF 5,32
2 Frida Linde 90 Täby IS 5,32
3 Mikaela Lundén 90 Turebergs FK 5,08
4 Johanna Stjernström 90 Hanvikens SK 4,93
5 Angelica Engberg 89 Hässelby SK 4,87
6 Camilla Göth 90 Hammarby IF 4,59
7 Emilia Forsell 90 Hammarby IF 4,49
8 Johanna Strauss 89 Hanvikens SK 4,43
9 Victoria Ivanova 89 Tullinge-Tumba FF 4,36
10 Malin Edström 90 Hässelby SK 4,32
11 Aline Ngalima 89 Sundbybergs IK 4,16
12 Karin Bergqvist 90 Hässelby SK 3,77
Jasmine Edlund 90 Spårvägens FK Utan resultat
F17 Kula         
1 Frida Linde 90 Täby IS 11,44
2 Emma J-sson Malmström 90 Hammarby IF 8,60
3 Anneli Ståhl 90 Spårvägens FK 8,57
4 Jessica Nalin 90 Hässelby SK 8,08
5 Karin Bergqvist 90 Hässelby SK 6,92