A L J O P E N L I G H T

 

När?                         Torsdagen den 7 oktober 2004 kl 18.30-20.00

Var?                         Stockholms Stadion

Vem?                       Spårvägens FK

LOC?                      Ola Svensson, Åke Ruus och A. Lennart Julin

Hur?                        +12 grader, aningen blåsigt

 

M Ä N

 

1 0 0 0 0 m

 

²ALJ MEMORIAL TROPHY²

                                                                          DM

1    Niklas Österberg            73  Rånäs 4H                31:39.55

2    Johan Lindberg              80  Upsala IF               32:08.31

3    Jason Matthews              74  FK Studenterna          32:11.19  1

4    Patrik Engström             77  FK Studenterna          32:36.17  2

5    Fredrik Svanfeldt           63  Hässelby SK             33:07.62  3

6    Ulf Eriksson                74  Flemingsbergs SK        33:15.25  4

7    Lorenzo Nesi                65  FK Studenterna          33:24.12  5

8    Martin Vose                 67  FK Studenterna          33:25.31  6

9    Eric Lomstedt               83  Spårvägens FK           34:30.57  7

10   Robert Söderman             68  Flemingsbergs SK        34:42.87  8

11   Pål Norman                  69  Fredrikshofs FI         34:55.73  9

12   Per Källgarden              75  Fredrikshofs FI         35:02.08     10

13   Tomas Gunnare               65  Fredrikshofs FI         35:42.03     11

14   Björn Axelsson              73  Fredrikshofs FI         36:23.61     12

15   Jonas Larsson               71  FK Studenterna          36:44.65     13

16   Adam Busznyak               88  IFK Tumba               39:51.46     14

17   Martin Larsson              71  Flemingsbergs SK        42:53.65     15

 

1000m  Engström 3:08.1m, Lindberg 3:11.5m, Matthews 3:11.7m, Österberg 3:12.0m, Svanfeldt 3:12.3m, Eriksson 3:12.6m.

2000m  Engström 6:25.4m, Lindberg 6:27.1m, Matthews 6:27.4m, Österberg 6:27.7m, Svanfeldt 6:27.9m, Eriksson 6:28.2m.

3000m  Engström 9:38.0m, Lindberg 9:38.3m, Österberg 9:38.6m, Matthews 9:38.8m, Svanfeldt 9:39.1m, Eriksson 9:39.4m, Nesi 9:57.9m, Vose 9:58.2m, Lomstedt 9:58.5m.

4000m  Österberg 12:47.3m, Lindberg 12:47.6m, Engström 12:50.0m, Matthews 12:50.3m, Eriksson 12:52.6m, Svanfeldt 12:56.7m, Vose 13:19.4m, Nesi 13:19.6m, Lomstedt 13:19.9m.

5000m  Lindberg 15:59.8m, Österberg 16:00.1m, Engström 16:03.3m, Matthews 16:03.6m, Eriksson 16:13.7m, Svanfeldt 16:20.9m, Nesi 16:41.7m, Vose 16:42.0m, Lomstedt 16:46.2m.

6000m  Österberg 19:15.0m, Lindberg 19:15.3m, Engström 19:17.1m, Matthews 19:17.4m, Eriksson 19:37.7m, Svanfeldt 19:44.1m, Nesi 20:03.9m, Vose 20:04.2m.

7000m  Österberg 22:25.5m, Lindberg 22:25.8m, Engström 22:34.2m, Matthews 22:34.4m, Eriksson 23:03.0m, Svanfeldt 23:07.3m, Nesi 23:26.9m, Vose 23:27.1m, Lomstedt 23:52.1m.

8000m  Österberg 25:37.3m, Lindberg 25:37.6m, Engström 25:52.3m, Matthews 25:52.6m, Svanfeldt 26:27.4m, Eriksson 26:27.8m, Nesi 26:49.6m, Vose 26:49.8m.

9000m  Österberg 28:45.6m, Lindberg 28:57.3m, Matthews 29:07.3m, Engström 29:11.5m, Svanfeldt 29:49.7m, Engström 29:54.4m, Vose 30:13.1m, Nesi 30:13.3m.

Niklas Österbergs sista 400m 62.0m, sista 200m 29.4m!!

 

 

 

K V I N N O R

 

5 0 0 0 m

²Owe Memorial Trophy²

                                                                          DM

1   Susanna Damm                75  Flemingsbergs SK        17:46.43  1

2   Ann Björklund               71  FK Studenterna          18:19.84  2

3   Johanna Bjermkvist          83  Huddinge AIS            18:31.10  3

4   Kajsa Friström              65  Fredrikshofs FI         18:57.58  4

5   Maria Brunzell              61  Flemingsbergs SK        19:13.94  5

6   Cecilia Petersson           63  FK Studenterna          20:30.85  6

7   Daniela Profir              70  Fredrikshofs FI         21:07.16  7

 

1000m  Damm 3:22.2m, Bjermkvist 3:35.8m, Friström 3:36.0m, Björklund 3:36.3m, Brunzell 3:42.6m.

2000m  Damm 6:56.5m, Bjermkvist 7:16.9m, Friström 7:17.1m, Björklund 7:17.4m, Brunzell 7:36.6m, Petersson 8:09.5m, Profir 8:15.4m.

3000m  Damm 10:33.11, Bjermkvist 11:00.81, Björklund 11:01.10, Friström 11:05.49, Brunzell 11:32.24, Petersson 12:17.03, Profir 12:33.30.

4000m  Damm 14:11.9m, Bjermkvist 14:47.7m, Björklund 14:48.0m, Friström 14:59.6m, Brunzell 15:27.4m, Petersson 16:28.3m, Profir 16:52.4m.