"ALJ OPEN 2003"
Stockholms Öppna DM 10000m män och 5000m kvinnor

Arena: Stockholms Stadion
Datum: Lördagen den 20 september 2003
Arrangör: Spårvägens FK
Local organizing committe: Åke Ruus, Teresa Nikitin, A. Lennart Julin
Väder: Ca 13 grader, sol, avtagande vindar.

100 m

        vind -0.1 m/s  
1
  Niklas Stridqvist 77 Sundsvalls FI 11.00
M
2
  Fredrik Videll 80 Österhaninge IF 11.56
M
3
Camilla Carls 86 Hammarby IF 13.45
K
4
Louise Christiansen 88 Spårvägens FK 13.77
K

400 m

1
  John Dunell 86 Rånäs 4H 53.12
M
2
  Reine Rasmussen 85 Kungsängens SK 53.55
M
3
  Robert Badás 86 Fredrikshofs FIF 58.40
M
4
  Sandun Andersson 86 Fredrikshofs FIF 59.81
M
5
Ulrika Jansson 85 Kungsängens SK 62.23
K

1500 m

1
  Tobias Nylander 85 Hammarby IF 4:16.64
-
  Reine Rasmusson 85 Kungsängens SK bröt
-
  Tomas Holmqvist 88 Kungsängens SK bröt

5000 m (Owe Memorial Trophy)

            DM
3000m
1
Anna von Schenck 73 Flemingsbergs SK 17:14.19 1
10:24.03
2
Susanna Damm 75 Flemingsbergs SK 17:38.71 2
10:32.90
3
Johanna Bjermkvist 83 Huddinge AIS 17:41.09 3
10:38.31
4
Anna Hansson 73 FK Studenterna 17:46.14 4
10:38.91
5
Ann Björklund 71 FK Studenterna 18:13.03 5
10:55.29
6
Kajsa Friström 65 Fredrikshofs FIF 18:21.34 6
10:55.66
7
Letu Abraha 77 Sundbybergs IK 18:53.54 7
11:15.60
8
Madeleine W Shemweta 68 Flemingsbergs SK 18:53.65 8
11:15.86
9
Marianne Fricke 62 Hässelby SK 19:28.17 9
11:32.92
-
Jennie Åkerberg 73 Spårvägens FK bröt
10:26.33

Kilometerpasseringar:
3:22.8 (Åkerberg) - 6:52.7 (Åkerberg) - 10:24.03 (von Schenck) - 13:52.6 (von Schenck).

10000 m (ALJ Memorial Trophy)

           
DM
1
  Johan Lindberg 80 Upsala IF 31:53.35
2
  Jesper Hansson 67 Enhörna IF 32:11.75
3
  Fredrik Svanfeldt 63 Hässelby SK 32:22.72
1
4
  Axel Lönnqvist 81 Hässelby SK 32:33.92
2
5
  Fredrik Swahn 77 Rånäs 4H 32:50.60
6
  Martin Vose 67 FK Studenterna 32:52.10
3
7
  Måns Höiom 69 FK Studenterna 32:58.48
4
8
  Jason Matthews 74 FK Studenterna 33:04.64
5
9
  Martin Gidewall 76 IFK Tumba 33:23.69
6
10
  Ulf Eriksson 74 Flemingsbergs SK 33:31.98
7
11
  Magnus Burling 71 Fredrikshofs FIF 34:13.85
8
12
  Leif Hansson 62 Rånäs 4H 34:14.54
13
  Lorenzo Nesi 65 FK Studenterna 34:19.29
9
14
  Tommy Nordsten 63 Fredrikshofs FIF 34:29.98
10
15
  Mikael Videfors 66 Fredrikshofs FIF 34:38.81
11
16
  Thomas Malmgren 58 Flemingsbergs SK 34:53.42
12
17
  Robert Söderman 68 Flemingsbergs SK 35:31.52
13
18
  Svante Linder 72 FK Studenterna 35:50.16
14
19
  Helmut Leuschner 65 FK Studenterna 36:07.91
15
20
  Tomas Gunnare 65 Fredrikshofs FIF 36:26.29
16
21
  Jonas Larsson 71 FK Studenterna 36:43.07
17
22
  Anders Pedersen 64 Fredrikshofs FIF 36:51.10
18
23
  Gustav Sörberg 78 FK Studenterna 37:02.02
19
24
  Petri Helminen 64 FK Studenterna 37:11.40
20
25
  Martin Larsson 71 Flemingsbergs SK 41:35.79
21
-
  Henrik Östling 76 Enhörna IF bröt
-
  Anders Karnfält 61 FK Studenterna bröt

Kilometerpasseringar:
3:13.2 (Hansson) - 6:22.6 (Hansson) - 9:32.7 (Lindberg) - 12:46.6 (Svanfeldt) - 15:58.6 (Lindberg) -
19:06.0 (Lindberg) - 22:18.2 (Lindberg) - 25:33.4 (Lindberg) - 28:48.4 (Lindberg).
Mellantider 5000m:
Lindberg 15:58.6, Hansson 15:58.9, Svanfeldt 15:59.2, Lönnqvist 16:02.6, Eriksson 16:23.8,
Swahn 16:29.0, Gidewall 16:32.8.

100 m häck (84.0 cm)

        vind -1.8 m/s  
1
Malin Ericsson 80 Enköpings AI 14.96
2
Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK 15.91
-
Petra Thulin 79 Hammarby IF bröt

När "ALJ Open" återuppstod efter två års uppehåll (i fjol kördes en "light"-version med bara manliga
10000m och kvinnliga 5000m) betingat av otillgänglig arena var det en dag med för friidrott utmärkt
höstväder.
Dock visade det sig att intresset att ta denna sista tävlingschans för säsongen var ganska blygsamt:
Alla hopp- och kastgrenar plus 800m utgick och det var egentligen bara kvinnliga 5000m (tio
startande) och manliga 10000m (tjugosju startande) som hade utövat någon större lockelse.
Så framtiden för "ALJ Open" kanske är bara "light"-versionen, dvs så som allting började 1978?